Londoni linnapea liitub EL-ist lahkumist pooldava kampaaniaga ({{commentsTotal}})

{{1456064487000 | amCalendar}}
Boris Johnson ja David Cameron.
Boris Johnson ja David Cameron. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kuigi Briti peaminister David Cameron palus Londoni linnapeal Boris Johnsonil toetada Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu, mille üle rahvas 23. juunil hääletama asub, tegi Johnson vastupidise otsuse.

"Hakkan toetama lahkumist, sest selle riigi kodanikud väärivad paremat kokkuleppet, mis hoiaks kokku raha ja annaks võimu tagasi," märkis Johnson oma avalduses.

"Kui vaatan seda, mida Briti peaminister (David Cameron) paari päeva eest saavutas, siis pean ütlema, et arvestades talle saadaolnud aega, siis sai ta hakkama fantastiliselt hästi," lausus meer.

"Samas ei arva ma, et keegi saab realistlikult väita, et sellega reformiti fundamentaalselt EL-i või Briti suhteid EL-iga."

"Arvan, et pärast 30 aastat sellest kirjutamist on meil ja minul viimaks aeg selles küsimuses midagi teha. Sooviksin näha uut suhet, mis põhineks rohkem kaubandusel ja koostööl ning vähem riikideülesel osisel."

"Soovisin vältida David Cameroni või valitsuse vastu minemist ..., kuid arvan, et ei saa muud teha. Soovin paremat lepet selle riigi rahvale, et säästa nende raha ja haarata tagasi kontroll," ütles Johnson.

Meeri sõnul ohustab EL-i "väljumine korraliku demokraatliku kontrolli alt".

Vaatlejate sõnul võib Johnsoni asumine euroliidu vastaste leeri tõsta märgatavalt tõenäosust, et Ühendkuningriik võib liidust tõepoolest lahkuda.

BBC siseuudiste toimetaja Laura Kuenssberg märkis pühapäeval, et peaministri kantselei on juba leppinud sellega, et Johnson liitub lahkumist pooldava kampaaniaga.

Brittide otsusest sõltub saareriigi tulevik nii välissuhetes kui ka EL-is, tegemist on EL-i suuruselt teise majandusega ja ühe peamise sõjalise jõuga.

David Cameroni valitsuse tööhõiveminister Iain Duncan Smith ütles BBC-le antud intervjuus, et Euroopa Liidu liikmeks jäämine teeb Suurbritannia terroriohu suhtes veelgi haavatumaks ja võivad korduda Pariisi terrorirünnakute sarnased veretööd. Minister kahtleb ka, et sotsiaaltoetuste vähendamine pole immigratsioni piiramise seisukohast nii tõhus kui loodetakse.

"Kontrolli puudumine meie piiridel on kriitilise tähtsusega teema. Mitte et me ei sooviks üldse inimesi sisse lasta, vastupidi, me tahame, et inimesed tuleks meie riiki, kuid see toimuks sellises tempos ja mahus, et me oleksime võimelised nad vastu võtma ja nendega tegelema," rääkis tööhõiveminister.

Tööhõiveministri kommentaarid on risti vastupidised peaminister David Cameroni väljaütlemistele, kelle sõnul on Ühendkuningriigil Euroopa Liidu koosseisus "turvalisem ja tugevam". Cameroni sõnul oleks Euroopa Liidust lahkumine "hüpe tundmatusse".

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS/BBCHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: