Jaak Jõerüüt: Euroopa Liit ei ole paradiis, aga lahku minnes oleks halvem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Suursaadik Jaak Jõerüüt märkis, et Euroopa Liit on ideaalist kaugel, aga lahku minnes oleksid asjad hullemad.

Jõerüüt kommenteeris saates "Välisilm" Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahelise eristaatuse kõneluste teemat.

Küsimusele, miks peab üldse arutama ühe Euroopa Liidu liiklesriigi erikohtlemist niivõrd kõrgel tasemel, vastas Jõerüüt, et selles ei ole midagi uut.

"Kui rahulikult vaadata, siis see sõna - erikohtlemine - võib sisaldada mitmesuguseid asju ja see on olnud Euroopa Liidus kogu aeg," sõnas ta.

"Mida ma pean silmas, kui ma ütlen, et erikohtlemine ei ole midagi uut. Mõned riigid on siiamaani Euroopa Liidus maksjad ja teised saajad. Ainuüksi seal ei ole võrdsust. Aga kui võtta mängu see, et mõned piirid peavad paremini, kui teised ja mõned piirid ei pea üldse ja kui me võtame mängu Kreeka, kus oli seda rahalist erikohtlemist ikka kapaga," lisas ta.

"Paraku see niimoodi on. Paradiis ja ideaal see Euroopa Liit ei ole, aga lahku minnes oleks asi lihtsalt halvem," arvas Jõerüüt.

"Rusikareegel, miks niimoodi toimus, on see, et kui britid lähevad, siis see on Pandora laeka avamine ja mina küll ei riskiks seda laboratoorset katset Euroopa Liidu 28 riigiga ette võtta, et mis siis saab, kui meie niimoodi teeme," lausus Jõerüüt.

Jõerüüt nõustus saatejuht Peeter Kaldrega, kes ütles, et kogu tippkohtumine jättis justkui lavastuse mulje. "Jäi mulje, et Euroopa Liidul oli vaja Cameronile anda selline veksel välja, millega ta võiks koju sõita ja hakata tegema kampaaniat Euroopa Liitu jäämise poolt," lausus ta.

Jõerüüt arvas, et Eesti seisukohast vaadatuna see kohtumine halvasti ei lõppenud. Teine variant oleks halvem olnud, kui oleks öeldud Suurbritanniale, et ei saa midagi.

Saates oli juttu ka Rootsi immigratsioonipoliitikast ja märkidest, et riik hakkab rakendama meetmeid enese kaitseks. Täna saabub Rootsi umbes 700 asüülitaotlejat nädalas ja seda arvu peab Rootsi justiits- ja migratsiooniminister Morgan Johansson normaalseks.

Jõerüüt ütles, et see on masendavalt suur number, aga ta näeb märke, et riigis toimuvad pagulaspoliitika osas muutused.

Jõerüüt viitas, et hiljuti esines Rootsi peaminister Stefan Löfven märgilise väljaütlemisega öeldes, et Rootsi on immigratsiooni asjus olnud naiivne.

"Kuidas see poliitiliselt hakkab edaspidi välja nägema, seda võib vaadata näiteks Rootsi demokraatide nimelise partei reitingute graafikust viimaste aastate jooksul.

Täiesti kõrvaletõrjutud nišiparteist erakond, mis on loosungiks võtnud "Liigne immigratsioon on Rootsile liig", on tõusnud kolme suure erakonna sekka.

Jõerüüdi sõnul on Rootsi puhul eriti oluline meenutada, et möödunud sajandil valitsesid riiki kaks kolmandikku ajast sotsiaaldemokraadid ja täna on ootamatult immigratsioonivastane erakond nende konkurent.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: