Seakasvatajad: konservimeetme mõju väikekasvatajatele jäi lahjaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1456207203000 | amCalendar}}

Seakasvatajad tõdevad, et riigi poolt ostetud ligi 950 000 konservi seakatku III piirangutsooni jäänud väikekasvatajaid eriti ei aidanud. Ehkki kahe suurtootja poolt AS Maag konservitööstusele müüdud liha hind tõusis alates novembrist poole võrra, siis sealihaturul laiemalt konservimeede tunda ei andnud.

Riigi tellimusel valmistab sealihakonserve AS Maag Konservitööstus, kellele neljal korral on kõige odavamalt liha pakkunud AS Atria ja kuuel korral HKScan Estonia. Seejuures ostab Atria sealiha oma tütarfirmalt Atria Farmid ning HKScan samuti tütarfirmalt AS Rakvere Farmid, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Sestap tõdeb Helme valla seakasvataja Aavo Tamm, et väiksemad tegijad riigi nn. konservimeetmest suuremat abi ei saanud. "Kelle pärast see meede ministri algatusel üldse ellu kutsuti ja kes sellest täna kasu lõikas," küsis Tamm.

Ta tõdes, et suurtootajatel olid külmhooned III keelutsooni sealiha täis. "Kuid varsti me hakkamegi ainult soomlaste ja poolakate liha sööma, sest suured tegutsevad kõik väliskapitali peal," nentis Tamm.

Kui maaeluminister Urmas Kruuse sügisel konserviostu mõttega välja tuli, loodeti nõudluse suurendamisega liha keskmist kokkuostuhinda III tsoonis tõsta. Iseenesest on ligi 13 protsendiline tõus ka toimunud. Samas mängivad hinna tõusus olulist rolli ka suurtootjate sisesed tehingud.

Kusjuures hoopis enam, ligi 50 protsenti on tõusnud hind, mida maksab liha eest konservitootja. Novembri keskel anti juba tükeldatud liha kilo eest 1,10, eelmisel nädalal aga juba 1,70.

Atria: peame kõigepealt endale mõtlema

Atria Eesti juhatuse esimehe Olle Hormi sõnul on maagi konservitööstusele müüdava liha hinnatõus, õigemini see, miks novembris müüdi liha väga odavalt, mõistetav. Laod olid juba pilgeni täis, ning ega seal praegugi palju ruumi ole. Sestap polnud neil võimalik vastu võtta ka teiste seakasvatajate liha.

Samas tõdeb ka Horm, et III tsooni seakasvatajad laiemalt meetmest kasu ei saanud. "Sisuliselt see konservihanke mõju lihaturule on küll suht olematu. Arvestades seda III tsooni, siis see, mis konservihankesse läks, on suhteliselt tühine summa võrreldes kogu III tsooni mahuga," nentis Horm.

"Ega midagi teha ei ole. Häda on käes siis tuleb ju kõigepealt enda peale mõelda," lisas Atria juht.

Ühingu ettepanek läks suletud kõrvadele

Eesti Tõusigade Aretusühistu esimehe Urmas Lahe sõnul jäid suurtootjad eelisseisu, kuna konservitööstus soovis kontideta ja tükeldatud liha, oli toorainet nii odava hinnaga pakkuda vaid neil, kel oli oma tapamaja olemas.

"Meie ettepanek oli, et müüksime meetme alusel elussea ja riik tegeleks ehk ostaks sisse loomade tapmise ning liha kondistamise teenuse. Selle ideega aga kaasa ei tuldud," tõdes Lahe.

Meede on hinna stabiliseerinud

Maaeluminister Urmas Kruuse rõhutab, et konservimeetmest pole ilma jäänud ka väiksemad tootjad, kuna aktsiaselts HKScan kaasas osaliselt ka neid. Kuid eile teatas ministeerium konservide kokkuostu lõpetamisest. Põhjenduseks öeldi, et riik peab mõtlema ka saadud toodangu realiseerimisele.

Samas on Kruuse veendunud, et meetmest oli seakasvatajatele abi. "Sellest alates kui me alustasime on hind tõusnud ligi kaks korda. Seetõttu saab öelda, et meetmel oli oma roll hinna stabiliseerimisel, sest konservi sisse said minna ainult III tsooni sead," rääkis Kruuse.

Täpsustuseks peab aga ütlema, et alates meetme algusest on sealiha kokkuostu hind III tsoonist tõusnud 82 sendilt 94 sendile. Sestap, nagu eelpool sai mainitud, on reaalne hinnakasv olnud vaid 13 protsenti.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: