Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene eriteenistuse kasuks Eesti vastu tegutsenud mehed pandi vangi

{{1456212513000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Läinud aasta oktoobris ja tänavu veebruaris mõistis Tartu maakohus süüdi kolm meest, kes tegid koostööd Vene eriteenistusega ja panid toime kuritegusid Eesti riigi vastu.

Läinud nädala lõpus mõistis kohus süüdi 32-aastase Eesti kodaniku Maksim Gruzdevi, kellele kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur heitsid ette salajast suhte loomist ja selle pidamist Venemaa eriteenistusega, mis oli suunatud Eesti julgeolekuasutuste tegevuse kahjustamisele, ütles riigiprokuratuuri pressiesindaja Ilmar Kahro ERR.ee-le.

Süüdistuse järgi värbas Venemaa eriteenistus Gruzdevi 2013. aasta teisel poolel Venemaa territooriumil Pihkva oblastis. Gruzdev edastas alates sellest ajast kuni tema kinnipidamiseni läinud aasta oktoobris Venemaa eriteenistusele infot muuhulgas ka kaitsepolitseiameti töötajate tegevusest ning osales Venemaa eriteenistuse agentuur-operatiivtöös.

Kohus mõistis Gruzdevile karistuseks nelja-aastase vangistuse.

Mullu oktoobris mõistis kohus süüdi 21-aastase Eesti kodaniku Aleksandr Rudnevi, kellele heideti ette Eesti riigi vastaseid süütegusid koostöös Venemaa eriteenistusega. Rudnev värvati salajasele koostööle 2013. aasta kevadel Venemaal Pihkva oblastis ning infot jõudis ta Venemaa eriteenistusele edastada kuni tema kinnipidamiseni mullu märtsis.

Süüdistuse järgi edastas Rudnev võõrriigi eriteenistusele vaatlusandmeid Eesti kaitseväelaste tegevusest Lõuna-Eestis ning andmeid Lõuna prefektuuri piirivalvekordonite ja teenistuskohtade kohta.

Kohus mõistis Rudnevile riigivastase kuriteo eest kaheaastase vangistuse.

Mullu oktoobris mõistis kohus süüdi 42-aastase määratlemata kodakondsusega Pavel Romanovi, kes asus Venemaa eriteenistusega salajasele koostööle 1994. aastal Venemaal Pihkva oblastis ning tegi koostööd Venemaa eriteenistustega kuni mullu veebruarini, mil ta kuriteos kahtlustatavana kinni peeti.

Romanov edastas võõrriigi eriteenistustele teavet Eesti sõjalise kaitsevõime, Eesti riigipiiri kaitsmise ning õiguskaitseasutuste töötajate tööülesannete kohta.

Kohus mõistis Romanovile nelja aasta ja 10 kuu pikkuse vangistuse, millest koheselt kuulub ärakandmisele üks aasta ja 10 kuud.

Kriminaalasju uuris kaitsepolitsei ning uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: