Raag: New York Observer'i loost on näha Vene propagandamasina retoorikat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõuniku Ilmar Raagi arvates langeb New York Observer'is ilmunud Balti riike negatiivses valguses näitav lugu kokku Vene propagandamasina käekirjaga. Raagi hinnangul on toimunud idanaabri desinformatsiooni fookuses muutus ning täna proovitakse rändekriisi valguses kasutada vastandust "hea" rahvas, "paha" riik.

Ajalehes New York Observer ilmus artikkel, mis kandis pealkirja "Eesti tahab rohkem NATO vägesid, aga mitte mustanahalisi". Lugu ise on Eesti, ja ka Läti ja Leedu suhtes, päris sarkastiline ning selle autoriks on märgitud Mihhail Klikuškin, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kes autor täpselt on, pole aga teada. Ehkki Klikuškin elab Ameerikas, on siiski märkimisväärne, kuivõrd tema artiklid langevad kokku Vene propaganda jututeemadega. Viimases loos kirjutab Klikuškin, et Balti riikide elanike ning neid kaitsma tulnud USA liitlassõdurite vahel on aset leidnud mitmeid rassistliku alatooniga vägivaldseid kui ka mitte-vägivaldseid intsidente.

Samuti mainitakse loos nii liitlaste verbaalse ründamisega seotud riigikogu saadikute kommentaare kui ka Eesti õhuväe ülema ja USA saatkonna seisukohavõtte antud teemal.

Valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõunik Ilmar Raag arvab, et tõenäoliselt tuleb selliseid lugusid Lääne ajakirjanduses veel, kuna see on ilmselt ühe propagandakampaania osa. "Kõige tähtsam on aru saada, et New York Observer pole see sama väljaanne, mis on Inglismaa kvaliteet ajalehe The Guardian'i lisa," selgitas Raag.

Tema sõnul on tegemist üsna Eesti Õhtulehe-laadse tabloid-väljaandega. "Nad ei vasta kriitikale ja ütlevad, et kui mingi lugu toob klikke, siis meil on suhteliselt ükskõik, milline on selle loo ajakirjanduslik kvaliteet," märkis Raag.

Autori taust on ähmane

Samuti on Raagi hinnangul kahtlane loo autor ja tema taust. "Väidetavalt on tegemist Vene kodanikuga, kes on 10 aastat elanud Ameerikas, aga huvitav on see, et ta hakkab kirjutama umbes samal ajal, kui Ukraina kriis teravneb," selgitas Raag.

Näiteks avaldas Klikuškin loo pealkirjaga "Ukraina uued juhid on petised, seksinäljased, kuutõbised oligarhid". "See tekitab sellise ajakirjaniku suhtes suurt umbusaldust. Eriti, et tema tausta kohta ei ole võimalik suuremat teavet saada," lisas Raag.

Loos "Eesti tahab rohkem NATO vägesid, aga mitte mustanahalisi" on Raagi sõnul kasutatud sellist lähenemist, kus on võetud reaalselt eksisteeriv nähtus ja laiendatakse seda kogu ühiskonna peale.

"Hea" rahvas versus "paha" valitsus

"Eesti puhul toimus eelmisel kevadel Vene desinformatsiooni sihiku kerge muutumine ehk kui aasta tagasi märtsis oli veel üks peamisi teemasid eestlaste sidumine natsitemaatikaga, siis koos rändekriisi algusega on tulnud uus teema, kus vastandatakse halba valitsust ja head rahvast," rääkis Raag.

Nimelt proovitakse Vene propagandalugudes näidata, et "hea" rahvas ei soovi pagulasi, aga "paha" valitsus tahab neid peale suruda. "See näitab, et riik ei ole demokraatlik, kuid sinna lisandub ka teine käsitlus, mis ütleb, et nii valitsus kui ka rahvas on tegelikult rassistid," sõnas Raag.

Tema arvates proovitakse rassismi temaatikaga külvata usaldamatust lääneliitlaste vahele. "Lääne avalikkus ei saa ju abistada Eestit, mille ühiskond on tervikuna vastu läänes kehtivatele inimõiguste põhimõtetele," ütles Raag.

New York Observer'i artiklis mainitakse üksikuid episoode, kuid neid laiendatakse kogu ühiskonnale. "Tõepoolest me oleme eelmise ja käesoleva aasta jooksul näinud väga vastuolulisi teemasid, kuid arvamusi on olnud seinast seina, aga antud artiklis käsitletakse ainult ühe poole arvamust," toonitas Raag.

Ta lisas, et loos kasutatav retoorika sarnaneb sellele, mida Vene propagandamasin kasutas Ukraina vastu.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: