Tüür: Venemaa tulevik on Putini ja sõjaga ({{commentsTotal}})

Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eesti välispoliitika instituudi uurija Karmo Tüür uuris Venemaa võimalikke tulevikustsenaariume ja leidis, et kõige tõenäolisemalt saab see olema seostatud Vladimir Putini ja sõjaga.

Tüür kirjutas välispoliitika instituudi mõttepaberis, et Venemaa puhul on võimalikud neli varianti: sõda, võimu näiline üleandmine, riigipööre ja paleepööre.

"Tõenäosuslikuimaks hinnati ekspertküsitluse käigus keskpikas perspektiivis varianti sõda, mille kohaselt senine Venemaa liider Vladmir Putin jätkab militaarse legitimeerimismudeli kasutamist ja seetõttu on sunnitud suurendama nii väljapoole kui ka sissepoole suunatud vägivalda.

Juhul kui seda stsenaariumit pidada piisavalt tõenäoliseks, siis peaks Eesti hakkama selleks Tüüri sõnul valmistuma.

Tüür mõtestas need stsenaariumid lahti, kuid rõhutas, et tegu vaid põgusate markeerimistega.

Esimene ehk sõda

Vladimir Putin jääb võimule, kasutades oma legitimeerimismudeli peamist instrumenti ehk vägivalda. Tinglik või vähemtinglik sõda kõigi vastu. Välisvaenlasi jagub Venemaal kuhjaga, ka lähimad naabrid on osutunud reeturiteks või siis äärmisel juhul põhirivaali ehk USA kaasajooksikuteks. Sisevaenlasega tegelemine on lihtsalt kohustuslik, välismaiste saatkondade ja rahvusvaheliste organisatsioonide tegevus julgeolekustatakse.

Teine ehk tandem-2

Putin jääb sisuliselt võimule, kuid vägivalla vähendamise/legitimeerimisudeli vahetuse võimaldamiseks toob esiplaanile kellegi teise. See uus "tinglik Medvedev" saab asuda ebapopulaarseid muudatusi läbi viima, omades selja taga ikooni staatuses olevat tegelikku juhti.

Kolmas ehk riigipööre

Putin peab võimult lahkuma, võimu võtavad üle sama legitimeerimismudeli kandjad. "Tinglik Rogozin" kasutab tõenäoliselt šovinistlikku retoorikat ja kärbib regioonidele antavaid ressursse, mis tõenäoliselt viib kohalike ja eriti rahvuslike eliitide rahulolematuseni. Välistada ei saa kodusõja puhkemist ja (vähemalt) Põhja-Kaukaasia lahkulöömise katseid.

Neljas ehk paleepööre

Putin peab võimult lahkuma, võimu võtavad üle ilmselt majandusliku legitimeerimise mudeli pooldajad. "Tinglik Kudrin" asub valusate majanduslike reformide teele, tõenäoliselt kaasneb see omandi ümberjagamisega. (Autor on täiesti teadlik, et see ei pruugi tähendada pööret liberaalse demokraatia poole ja tõenäoliselt seda ei tähendagi.)

 

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: