Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Brüsselis | Tervisevolinik: antibiootikumide liigne tarvitamine on globaalne oht

Foto: ERR

Euroopas hukkus möödunud aastal antibiootikumi resistentsuse tõttu sama palju inimesi kui liikluses. Tegemist on antibiootikumide liigsest või valest kasutamisest tuleneva ohuga, mis võib tulevikus nõuda sadade tuhandete elu, kui teadlikkus ravimite kasutamise osas ei parane, hoiatas homme Eestit külastav Euroopa Komisjoni tervisevolinik Vytenis Andriukaitis intervjuus "Aktuaalsele kaamerale".

Tervisevolinik andis intervjuu ERR-i Brüsseli korrespondendile Johannes Trallale:

Te töötasite peaaegu 20 aastat arstina. Antibiootikumide ajalugu ulatub pea 90 aasta tagusesse aega, aga paistab, et need ei tööta enam eriti hästi?

"Möödunud aastal hukkus Euroopa Liidus resistentsete bakterite tõttu 25 000 inimest.

Seda on sama palju kui liikluses?

Jah.Üle maailma hukkub igal aastal resistentsete bakterite tõttu 700 000 inimest.

Mõnes liikmesriigis pole siiani vaja retsepti, et antibiootikume osta?

Kõik liikmesriigid pidid koostama oma antimikroobse resistentsuse tegevuskava. Muidugi pole kõik riigid heas olukorras selle elluviimisel. Nagu teate, selle peamiseks eesmärgiks on peatada antibiootikumide müük ilma retseptita.

Olen aru saanud, et paljud survestavad arste antibiootikume välja kirjutama isegi siis, kui neid tegelikult vaja pole.

Hetkel arutame selle üle, et sisse viia nakkushaiguste testimine, et alles pärast mikrobioloogilist hindamist saaks kasutada antibiootikume. Ja muidugi on oluline teadlikkus. Peame inimestele selgitama, miks on ohtlik kasutada antibiootikume, kui neid pole vaja. Vastasel juhul võib see arv - 25 000, kes hukkusid resistentsete bakterite tõttu - varsti kahekordistuda. Peame ühiskonnale saatma väga selge sõnumi, palun pöörake sellele tähelepanu, sest see on globaalne oht ja tõeline väljakutse.

Vaata täispikka intervjuud tervisevolinikuga artiklile lisatud videost. Intervjuu on inglise keeles.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: