Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu biotehnoloogia ettevõte sai Euroopa Komisjonilt arendustoetuse

Foto: Margus Ansu/Postimees/Scanpix

Tartu biotehnoloogia ettevõte Icosagen Cell Factory sai 1,2 miljoni eurose toetuse, et arendada välja efektiivsem ravimitootmise tehnoloogia. Ettevõtte sõnul aitab toetus neid suure sammu edasi, et saada eestimaiseks ravimifirmaks.

Euroopa Komisjoni teadusprogrammi innovatsioonigrandile kandideeris 1090 ettevõtet. Üks kolmekümnest välja valitust oli Tartu Ülikoolist välja kasvanud Icosagen Cell Factory. 1,2 miljoni eurone toetus eraldati selleks, et töötada välja kiirem ja odavam tehnoloogia ravimite tootmiseks, mis sobiks ka väiksematele biotehnoloogia ettevõtetele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me peame arendama välja ühe uue tehnoloogia. Või õigemini olemasolevat tehnoloogiat muutma paremaks, efektiivsemaks, odavamaks. Et ravimiarendus üleüldiselt muutuks paremaks. Praegu me suudame toota neid ravimikandidaate ainult uuringuteks või nii-öelda eelkliinilisteks katseteks. Selleks, et toota neid inimestele, siis peab tegema sellise tehnoloogilise ümberlülituse," selgitas Icosagen Cell Factory äriarenduse direktor Meelis Kadaja.

Ettevõtte ambitsioonid on suured. Tulevikus võiks Icosagenist saada eestimaine ravimifirma.

Euroopa Komisjoni miljoniinvesteering aitab firmal teha paari-kolme aastase arenguhüppe nende sihtide saavutamiseks.

"Täna on Icosagen selline kiirelt kasvav ekspordiettevõte. Me eelkõige loome töökohti kõrgelt haritud spetsialistidele. Olgu nad siis Tartu Ülikoolist või mõned talendid, kes tahavad välismaalt Eestisse tulla või Eestisse tagasi tulla. Ma loodan, et meie abiga jõuab turule mõni bioloogiline ravim," rääkis Kadaja.

Bioloogilised ravimid on väga kiiresti kasvav turg, konkurents on tugev. Icosageni eelis on aga see, et nemad ei pea sisse ostma ravimitehnoloogia litsentse.

"Me oleme välja töötanud enda tehnoloogiad, mis võimaldavad meil müüa väga kvaliteetset teenust konkurentsivõimelise hinnaga. Ja see on isegi võimaldanud meil üle saada geograafilisest barjäärist, mida me Eestis või Tartus olles väga sageli kohtame," märkis Kadaja.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: