Porošenko: ennetähtaegseid valimisi ei saa me endale praegu lubada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina president Petro Porošenko
Ukraina president Petro Porošenko Autor/allikas: Christof Stache/AFP/Scanpix

Valitsuskriisi käes vaevleva Ukraina president Petro Porošenko teatas, et riik ei saa endale praegu mitte mingil juhul lubada ennetähtaegsete parlamendivalimiste toimumist, sest see tooks paratamatult kaasa "pool aastat täielikku tegevusetust ja populismi".

"Peamine, mida ma tahan rõhutada, on see, et ma ei saa kingil juhul lubada praegusel hetkel ennetähtaegsete parlamendivalimiste korraldamist," rääkis ta Uniani teatel.

"Kõige selle juures, mida praegu deklareerivad erinevad poliitilised liidrid ja osapooled - et nad tõepoolest tahavad taaskäivitust -, üritavad nad tegelikult sogases vees kala püüda ning tegutsevad ennetähtaegsete valimiste esilekutsumise nimel. Meil pole selleks aega, sest see toob kaasa pool aastat täielikku tegevusetust ja populismi, ega ka vajadust, sest paremat ülemraadat ei tuleks meil ikkagi. Tuleb õppida töötama koos praeguse ülemraadaga," selgitas Porošenko.

Presidendi sõnul läheb vaja praegu ausust, professionaalsust ja patriotismi. "Kahjuks mõned poliitikud tegutsevad praegu lähtudes isiklikest ambitsioonidest või mis veel hullem - isiklike isiklike solvumiste ajel. Enesele koha otsimine aga segab lõppeesmärgi saavutamist. Tõeline liider seab esikohale riigi huvid," märkis ta.

Porošenko kutsus koalitsiooni üles leppima kokku nii uue valitsuskabineti koosseisus, peaministri isikus ning vajalike reformide programmis. Riigipea rõhutas, et valitsusremondi eest vastutavad praegu koalitsioon ja parlament.

Pärast 2014. aasta parlamendivalimisi moodustasid Ukraina valitsuse 5 parteid: peaminister Arseni Jatsenjuki Rahvarinne (Народний фронт), Petro Porošenko Blokk (Блок Петра Порошенка "Солідарність"), Omaabi (Об'єднання "Самопоміч"), Üleukrainaline Ühendus Isamaa (Всеукраїнське об’єднання Батьківщина) ja Radikaalne Partei (Радикальна Партія).

Oleh Ljaško juhitud Radikaalse Partei fraktsioon lahkus valitsuskoalitsioonist juba eelmise aasta 1. septembril. Ülejäänud on lahkunud praeguse poliitilise kriisi käigus.

Põhiline vastaseis on praegu just presidendi ja peaministri fraktsioonide vahel. Läbirääkimistes osalevad kõik kunagise koalitsiooni viis fraktsiooni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: