Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helme: ma võin kindel olla, et Trump on tegude mees

Martin Helme
Martin Helme Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme ütles, et potentsiaalne USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump on tema jaoks sümpaatne ja temast saaks jõuline president, kes oleks ka tegude mees.

"Trump on mees, kelle presidentuuri puhul ma võin kindel olla, et ta on tegude mees. Ta ei lase ennast häirida mingisugustel pisikestel seaduslikel takistustel ühe või teise asja läbi viimisel. Ta selles mõttes ilmselt kopeerib Obamat, kes on ju kogu aeg sõitnud üle kongressist ja andnud välja dekreete," ütles Helme Vikerraadio saates "Uudis +".

Saatejuht Arp Müller meenutas, et Helme on pidanud Eestile kõige kasulikumaks vabariiklase presidendiks saamist. Helme märkis, et ta arvab üldiselt ka praegu nii.

Ta ütles, et nii Eestis kui ka Ameerikas ülehinnatakse presidendi isikut. "See on ikkagi väga suur ja settinud masinavärk. Seda presidendi isik mõjutab siiski vähem kui arvatakse."

Ta viitas, et reeglina on vabariiklased välispoliitikas jõulisemad.

Võttes aluseks Hillary Clintoni töö välisministrina, ütles Helme, et see on olnud täielik läbikukkumine. "Alates Venemaaga Reseti tegemisest ja lõpetades Liibüa katastroofiga. Nii, et Clinton kindlasti ei ole tugev president, kui ta selleks saab," hindas Helme.

Trumpi kohta ütles Helme, et kuigi teda on peetud klouniks, on ta oma kampaaniat ülimalt hästi läbi viinud ja üllatab igapäevaselt. "Ja see kui pragmaatiliselt ta oma asju ajab, avaldab muljet," tunnistas Helme.

"Selleks, et mõista Trumpi edu, tuleb aru saada, et see on suures osas protest Obama presidentuuri vastu," sõnas ta.

Lisaks on Helme sõnul õnnestunud Trumpil end hästi välja mängida outsiderina poliitilisest senise poliitilise ladviku vastu.

Saatejuht viitas, et Hillary Clinton on nimetanud Trumpi retoorikat Ameerika ühiskonda lõhestavaks.

"Ma arvan, et tema ümber ehitatud müüt on loomulikult üle pingutatud. Ehk ta käib kampaaniaga kaasas ja ta on seda müüti ise väga edukalt ehitanud. Aga kui vaadata tema tegelikku kampaania käitumist ja sõnavõtte, siis ma arvan, et Trump on oluliselt pragmaatilisem kui kampaaniast mulje jääb," kommenteeris seda Helme.

"Ta on väga hästi mänginud välja teatud valijate gruppide mured ja kõnetab väga suurt osa vabariiklikust valijaskonnast, aga tegelikult on ta väga praktilise meelega. Ma arvan, et need hirmud on kergelt üle pingutatud," leidis Helme.

Mis puudutab välispoliitikat, siis Trumpil on Helme sõnul kõrini sellest, et Ameerika kaotab järjest sõdasid.

Helme sõnul on teada, mida Trump ütleb, aga kas ta ka oma öeldu täide viib, ei ole kindel. "See on tema puhul kõige suurem murekoht. Me ei tea, mismoodi ta reaalselt käituma hakkab. Aga see mulje, mis ta endast on jätnud on see, et mida ta ette võtab, selle ta läbi viib."

Helme peab murettekitavaks signaale Trumpi avalduste osas, et USA peaks loobuma olemast n-ö maailma politseinik ja seeläbi eemale tõmbuma Euroopast ja Lähis-Idast. Samas usub ta, et Ameerikal ei ole võimalik end maailmast lahti haakida sõltumata sellest, kes on Valges majas.

"Obama valitsemise ajal on Ameerika järjest maailmast välja tõmbunud. Iraagist, Afganistanist ja mujalt ja jätnud need julgeolekuvaakumid. Ukraina sõda põhimõtteliselt on selle tagajärg, et ameeriklased ei ole olnud piisavalt jõuliselt väljas," leidis Helme.

Ta arvas, et kui Ameerika veelgi rohkem välja hakkab tõmbuma, siis see tähendab päris tõsist julgeolekuvaakumit Euroopas, mis kindlasti provotseerib Venemaad jätkama sõjaliselt agressiivset välispoliitikat Lääne suunas.

Mida tuleb Trumpi retoorikast aru saada, on see, et ta on küüniline. "Ta ütleb seda, mida tal on tänasel päeval vaja öelda, et võita see debatt või selle osariigi valimised. Selles mõttes on ta klassikaline populist."

Lõpetuseks ütles Helme, et üleüldiselt suhtub ta Trumpi kandidatuuri sümpaatiaga. Helme on veendunud, et Trump on saamas vabariiklaste kandidaadiks ja Hillary Clinton on saamas demokraatide kandidaadiks ja nendest kahest peab ta Trumpi igal juhul paremaks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: