ERR Brüsselis: Ukraina reformid venivad osaliselt parlamendisaadikute agaruse tõttu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Gleb Garanich/Reuters/Scanpix

Üle poolesaja Ukraina parlamendi saadiku veedab nädala Brüsselis, et tutvuda Euroopa Parlamendi demokraatiakogemusega. Ukraina parlamendisaadikute agarus teha seadusandlikke ettepanekuid, mis enamasti kuhugi ei jõua, on üks põhjuseid, miks reformid Ukrainas venivad.

Ajal, mil Kiiev seisab silmitsi valitsuskriisiga ja usaldus Ukraina poliitilise eliidi vastu on Euroopa pealinnades kõikuma löönud, korraldas Euroopa Parlament Verhovna Rada saadikutele Brüsselis parlamentaarse demokraatia kiirkursuse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on parlamendi saadikutele ja juhtkonnale unikaalne võimalus olla teistsuguses atmosfääris ja vaadata kodustele muredele teise nurga alt," ütles Ukraina parlamendi asespiiker Oksana Syroid.

Euroopa Parlament analüüsis Verhovna Rada töökorraldust ja leidis eest hulga probleeme. Näiteks on Ukrainas kombeks, et üksikud parlamendisaadikud külvavad parlamendi administratsiooni üle seadusandlike ettepanekutega - möödunud aastal oli saadikute ettepanekuid 2000.

"Vaid 7 protsenti nendest ettepanekutest jõuab hääletusele. Seega tehakse palju tööd ja alati mitte kõige tõhusamalt," märkis Euroopa Parlamendi Ukraina delegatsiooni esimees Andrej Plenković.

Parlamendi raportöör Pat Cox võrdles seda spämmiga, mis ei lase Verhovna Radal tegeleda tõeliselt oluliste küsimustega.

Üks võimalik selgitus saadikute aktiivsusele on ärihuvid.

"Korruptsioon on endiselt peamine probleem. Ukraina kodanikuühiskonna nimel palume Euroopa liidritel olla Ukraina ametnikega väga karm, saata väga tugevaid sõnumeid - kui reforme ei tee, siis raha ei saa," kommenteeris Ukraina kodanikuühiskonna esindaja Brüsselis Anna Yavorska.

Euroopa Parlamendi saadik, Ukraina delegatsiooni aseesimees Kaja Kallas soovitas Ukraina parlamendil usalduse taastamiseks kasutusele võtta eetikakoodeks.

"Kõige suurem küsimus on huvide konflikt - täpselt see, mida Ukraina parlamendile ette heidetakse. Kui sa mingit seadust menetled, siis peab olema selge, kui sul on mingi ärihuvi sellega seoses. Ja kui on ärihuvi, siis sa taandad ennast hääletamiselt, igal juhul, et oleks absoluutselt selge, et sa pole erapooletu. Euroopa Parlament on teinud väga palju pingutusi just selleks, et Verhovna Rada saaks oma tööd teha põhjalikult, võtta vastu reforme, mida peame tegema. Ja Euroopa on natuke ka lootust kaotamas," rääkis Kallas.

Brüssel esitas Verhovna Radale kokku 50 ettepanekut, mida tuleks parlamendi töökorralduses muuta, et see vastaks arusaamadele läänelikust demokraatiast.

"Me oleme palju teinud, aga saime aru, et peame tegema natuke rohkem. Seepärast pole aega erakorralisteks valimisteks. Peame kiirendama reforme ja seda teemegi," ütles Rahvarinde saadik Ukraina parlamendis Ostap Semerak.

Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet ütles, et Ukraina oleks pidanud reforme tegema juba eile ja seda enam tuleb neid nüüd tegema hakata.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: