Ministeeriumi plaanide kohaselt peaksid perearstid tulevikus vastu võtma ka erakorralisi patsiente ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Üle Eesti loodavad tervisekeskused peaksid vähendama eriarsti ravijärjekordi ja leevendama haiglate erakorraliste meditsiini osakondade (EMO) koormust, sest keskustes perearstide ravivõimekus kasvab, kinnitab sotsiaalministeerium, kellele on tänaseks esitatud juba kaks investeeringutaotlust tervisekeskuse loomiseks.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles veebruari keskel, et perearstikeskuste lahtiolek pärast tööd ja nädalavahetusel aitaks vähendada paljude teiste arstide, EMO ja kiirabi koormust. Samuti leidis minister, et muudatuse abil saaks lühendada pikki eriarsti vastuvõtu järjekordi. Samas praegu perearstidel sellist võimekust ei ole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juhi Heli Paluste sõnul saaks perearstide või pereõdede tööajaväline vastuvõtt toimuda ikkagi tervisekeskustes. "Seal oleks seda võimalik korraldada mitme perearsti ja -õe koostöös," leidis Paluste.

Tema sõnul saaks osa vastuvõtte toimuda õhtuti ja nädalvahetustel laupäeviti aga ka võib olla pühapäeviti.

Ingerainen: riigil puudub ülevaade inimeste tervisevajadustest

Perearstide Seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul leevendavad tervisekeskused kindlasti olukorda, kuid üldiselt häirib perearstide seltsi asjaolu, et riigil pole ülevaadet n-ö järjekorras olevate inimeste tervisevajadusest. Ühtlasi puudub ka ühtne registreerimissüsteem ehk riik üritab tervishoiusüsteemi parandada tükikaupa ega näe tervikpilti.

"Kui me praegu oleme välja arendanud ja investeerinud väga suured summad EMO-sse, siis jääb selgusetuks, mis on see tegevus, mis jääb sinna ja mis on see tegevus, mis hakkab toimuma perearstikeskustes," selgitas Ingerainen. Tema hinnangul on kõik need arutelud üsna algusjärgus, mistõttu on jäänud vastuseta küsimused, kui suure elanikkonna peale peaks olema selline võimalus ja millised peaksid olema diagnostilised võimalused, kui perearstid peavad hakkama korraldama n-ö erakorralist vastuvõttu.

Sotsiaalministeerium ootab kuni 9. maini taotlusi projektidele, mille raames järgneva kaheksa aasta jooksul rajatakse või renoveeritakse üle Eesti vähemalt 35 tervisekeskust.

Taotluste läbivaatamisel annab otsustamisel lisapunkte ka pikendatud vastuvõtu pakkumise võimekus.

Esimesed 15 keskust peavad tööd alustama juba 2018. aastal.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: