Venemaal võib vangi minna veebivestluses oma seisukohti väljendanud ateist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vangla Venemaal
Vangla Venemaal Autor/allikas: Alexander Demianchuk/Reuters/Scanpix

Venemaal ähvardab üheaastane vanglakaristus meest, kes veebikeskkonnas toimunud vaidluse käigus oma ateistlikke seisukohti väljendas.

Süüdistuse aluseks olev veebivestlus leidis aset 2014. aastal, vahendasid BBC ja The Guardian.

38-aastane Stavropoli elanik Viktor Krasnov vaidles kahe noormehega veebikeskkonnas VKontakte. Vaidluse teemaks oli religioon.

"Kui ma ütlen, et juudi muinasjutud nimega piibel on täielik jama, siis nii see ongi. Vähemalt minu jaoks," kirjutas Krasnov ja lisas, et "mingit jumalat pole olemas".

Ühele noormehele Krasnovi väited ei meeldinud ja ta pöördus politseisse.

Krasnovile esitatigi ametlik süüdistus lähtudes seadusest, mille kohaselt on usklike tunnete solvamine karistatav.

Nimetatud seadusesätted kehtestati 2013. aastal pärast skandaalset juhtumit seoses punkansambliga Pussy Riot. Ansambli liikmed korraldasid 2012. aasta veebruaris Moskva Lunastaja Kristuse peakirikus intsidendi, mida nad ise nimetasid "punkpalvuseks" ja mille raames esitasid kirikus Putinit kritiseeriva laulu.

Hiljem pidas politsei kinni kolm aktsioonis osalenut - Nadežda Tolokonnikova, Maria Aljohhina ja Jekaterina Samutsevitši.

2012. aasta augustis mõistis Moskva Hamovniki kohus nad huligaansuse eest kaheks aastaks üldrežiimiga kolooniasse. Sama aasta oktoobris muutis Moskva linnakohus Samutsevitši karistuse tingimisi vangistuseks ja ta vabastati.

Tolokonnikova ja Aljohhina karistus jäi aga jõusse ning nad vabastati 2013. aasta 23. detsembril president Vladimir Putini allkirjastatud amnestiaga.

Seoses Pussy Rioti skandaaliga jõudsidki Vene võimud järeldusele, et usklike tunnete solvamise eest karistamiseks on vaja eraldi seadusesätet.

Samas ei pruugi Krasnov saada ilmtingimata vanglakaristust, vaid kohus võib piirduda rahatrahvi (kuni 300 000 rubla ehk rohkem kui 3700 eurot) või 240 tunni üldkasuliku tööga.

Krasnovi kohtuprotsess algas veebruaris. Eelmisel aastal viidi ta aga üheks kuuks psühhiaatriakliinikusse, et ta enne kohtuprotsessi ametlikult süüdivaks tunnistada.

Mehe advokaat rõhutas, et tema klient on lihtsalt ateist, kes oli sama vaidluse käigus kritiseerinud mitmeid erinevaid religioone ja tähtpäevi, sealhulgas ka Halloweeni tähistamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: