Itaalia analüütik: ameeriklased, valmistuge bunga-bungaks ({{commentsTotal}})

Donald Trump ja Silvio Berlusconi.
Donald Trump ja Silvio Berlusconi. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Itaalia ajakirjanik ja poliitikaanalüütik Valentina Pasquali kirjutab ajakirja Foreign Policy veebilehel, et olukorras, kus miljardär Donald Trump on saamas vabariiklaste presidendikandidaadiks ning võimalik, et ka USA presidendiks, tulevad ameeriklastele vägagi kasuks õpetus- ja hoiatussõnad itaallastelt, kes on midagi sarnast juba kogenud. Nimelt sarnaneb Trump Pasquali hinnangul väga palju endisele Itaalia peaministrile Silvio Berlusconile.

"Ei, ma ei räägi praegu Benito Mussolini ajast - kuigi Il Duce tsitaatide ootamatu esilekerkimine 2016. aasta USA presidendivalimiste ajal on iseenesest ärevaks tegev küll. Ma mõtlen rohkem selle peale, mille all kannatas Itaalia poliitika 1990. ja 2000. aastatel, kui me valisime ühe libeda ja populistliku miljardäri end valitsema. "Meie Trumpi" nimi oli Silvio Berlusconi ning hoiatan juba ette, et ta teinud meid uuesti suureks ("did not make Italy great again" ehk vihje Trumpi kampaanialausele "Make America great again!" - Toim.)," kirjutas Pasquali.

Analüütiku sõnul on see hämmastav, kuivõrd sarnased Trump ja Berlusconi tegelikult on - mõlemad suudavad kasutada võtteid, mis neile poliitiliselt kohest kasu toovad, ning nad on uhked, kui suudavad mingeid hämaraid tehinguid või räpaseid võtteid kasutada. Mõlemal on tohutu ego, mõlemad armastavad teha ebaviisakaid märkusi ja nalju ning mõlemal poliitikul on "kummaline suhe oma juustega".

Pasquali rõhutas, et kampaania ajal on ameeriklased juba esialgse maitse Berlusconi-stiilis bravuurist kätte saanud, kuid see pole midagi võrreldes sellega, mis tuleb siis, kui selline poliitik ka päriselt võimule saab.

Berlusconi tuli võimule 1994. aastal, kui avalikkus oli senistest poliitikutest väsinud ning käimas oli suur korruptsiooniskandaal, mis puudutas kõiki poliitilisi tasandeid. Asjaolu, et suurärimees oli ka ise sama skandaaliga seotud, tema valijatele korda ei läinud. Kokku õnnestus tal valitsust juhtida 9 aastat (1994-1995, 2001-2006 ja 2008-2011). Ka nendel aastatel, mil ta ei olnud peaminister, suutis Berlusconi Itaalia ühiskonda endale sobivas suunas mõjutada, seda nii opositsioonijuhi ka riigi suurima meediaimpeeriumi omanikuna.

Ehk sisuliselt domineeris ta Itaalia poliitikas ligi 20 aastat ja riigil pole selle aja kohta eriti midagi positiivset ette näidata, nentis Pasquali.

"Niivõrd tähtis pole isegi see, et Itaalia majandus lõpetas kasvamise 2002. aastal ehk tema kõige pikema ametiaja perioodil," sõnas analüütik ja märkis, et kõige hullem, mida Berlusconi suutis teha, on see, et ta hävitas itaallaste usu demokraatlikesse institutsioonidesse ja see pole taastunud ka pärast tema ametist lahkumist.

Pasquali rõhutas, et pole mõtet keskenduda Trumpi või Berlusconi poliitilistele avaldustele või valimislubadustele, et püüda mõista, kuidas nad võiksid valitseda. "Neil, kes ütlevad, et Trump on vabariiklane ainult nime poolest, on õigus. Trump, nii nagu ka Berlusconi, pole konservatiiv per se, kindlasti mitte ideoloog. Berlusconil oli parempoolne maailmavaade ja sellised seaduseelnõud vaid siis, kui need teenisid tema isiklikku agendat. Ta oli populist, kes võttis omaks konservatiivsed jututeemad, sest need olid siis moes ja seetõttu oli tema jaoks kasulik seda teha. Kuid pole raske teda ette kujutada vastupidiseid seisukohti omaks võtmas, kui need oleksid tema eesmärke täitnud," lausus ta.

"Berlusconi on meile õpetanud, et temasugused jätavad maha ainult varemetes riigi. Ameerika, sind on hoiatatud," kirjutas Pasquali lõpetuseks.

Väljend "bunga-bunga" hakkas Itaalia avalikkuses levima seoses kohtuprotsessiga, mille raames süüdistati Berlusconit selles, et tema kurikuulsatel pidudel osalesid ka alaealised prostituudid. Esimeses kohtuastmes mõisteti Berlusconi süüdi, kuid pärast kaebas ta edasi ning saavutas järgmises astmes võidu. Ühes maksukuriteos on Berlusconi ka kohtus süüdi mõistetud ning talle karistuseks määratud üldkasuliku töö tunnid täitis ta ühes Milano dementsete vanurite hoolduasutuses. Itaalia meedia andmetel paistis Berlusconi seal muuhulgas silma sellega, et tal oli kombeks oma head lauluoskust (nooruses esines ta lauljana kruiisilaevadel) vanadekodu elanikele demonstreerida.

Berlusconi retoorikat aga iseloomustab väga hästi üks praeguse USA riigipeaga seotud juhtum. Nimelt 2008. aasta novembris, kui USA presidendiks valiti demokraat Barack Obama, oli Berlusconi parajasti Moskvas president Dmitri Medvedeviga kohtumas. Ühisel pressikonverentsil avaldas ta muuhulgas naljatledes veendumust, et Medvedevi koostöö uue USA presidendiga saab olema hea, sest "nad mõlemad on nooruslikud, kaunid ja hea päevitusega".

Trumpi puhul tasub hetkel siiski mainida, et kuigi vabariiklaste eelvalimistel on teda saatnud edu, näitavad arvamusküsitlused, et üldvalimistel kaotaks ta mõlemale võimalikule demokraadist kandidaadile, nii Hillary Clintonile kui ka Bernie Sandersile. Samuti pole Vabariiklik Partei loobunud katsetest leida Trumpi asemel oma presidendikandidaadiks keegi teine.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: