Majandusteadlane: Brexit kasvataks Suurbritannia eksportivate ettevõtete lisakulusid 20 protsendi võrra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Luke Macgregor/Reuters/Scanpix

Eksportivad Suurbritannia ettevõtted võivad silmitsi seista kuni 20 protsendise lisakuluga, kui kodanikud otsustavad juunis referendumil Euroopa Liidust lahkuda. Warwicki ülikooli tunnustatud majandusprofessor Nicolas Crafts ei näe Brexitis positiivset majanduslikku mõju, mida Suurbritannia euroskeptikud lubavad.

Teenekas briti majandusajaloolane, Warwicki ülikooli professor Nicolas Crafts ei pea tõsiseltvõetavaks Briti euroskeptikute väiteid, nagu valaks London igal aastal Euroopa Liidu ühiskassasse mõõdutundetult briti maksumaksja raha, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Suurbritannia ei tee EL-i eelarvesse eriliselt suuri ülekandeid. Enamikel aastatel alates liitumisest on need keskmiselt olnud 0,3 protsendi SKT-st, mõnel aastal kuni 0,6 protsenti SKT-st. Minu arvates on need üsna väikesed numbrid kui võrrelda seda tagajärgedega, mille tooks kaasa liikumine maailma, kus kaubavahetus kallineks oluliselt," selgitas Crafts.

Kui Suurbritannia Euroopa Liidust lahkub on võtmeküsimuseks, kas saareriigil jääks ligipääs liidu ühtsele turule. Crafts ennustab, et eksportivad briti ettevõtted võivad Brexiti korral silmitsi seista 15 kuni 20 protsendise lisakuluga, mis tuleneks nö nähtamatutest kaubandusbarjääridest.

Kuigi paberil on võimalik koostada mudel, mille puhul Briti majandus kasvaks liidust lahkumisega umbes protsendi võrra, on sellise tulemuseni jõudmine reaalsuses väga keeruline, ütleb majandusteadlane. Pigem kurnaks lahkumisega kaasnev ebakindlus briti majandust aastaid, ennustab Crafts.

"On üsna keeruline näha brexitis positiivset majanduslikku mõju. Kui tahad lahkuda, pead ütlema, et olen valmis maksma suurt majanduslikku hinda et saada tagasi kontrolli teatud poliitiliste otsuste üle," leidis majandusteadlane.

Suurbritannia kaubandustööstuskoja esindaja Glen Vaughan Brüsselis, ei nõustu lahkumiskampaania eestvedajate väidetega nagu pidurdaksid Brüsseli regulatsioonid Briti majandusmootorit.

"Euroopa Liit liigub õiges suunas. Kui me ei oleks EL-i liige, aga tahaksime ligipääsu väga olulisele ühtsele turule, siis oleksime silmitsi reeglitega, mille üle meil puuduks mõju. Pole üllatav, et see tekitab muresid," nentis Vaughan.

Euroopa Liit on Suurbritannia suurim turg, kuhu britid ekspordivad pea poole kaupadest ja teenustest. Lisaks annavad liidu kaubanduslepped brittidele soodsa ligipääsu 60 riigi turule üle maailma. Brexiti korral peaksid britid kaubandusleppeid uuesti läbi rääkima asuma.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: