Kreml on alustanud "ettevalmistusi" sügisel toimuvateks riigiduuma valimisteks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vladimir Putin 3. juulil toimunud julgeolekunõukogu kohtumisel
Vladimir Putin 3. juulil toimunud julgeolekunõukogu kohtumisel Autor/allikas: ITAR-TASS

Venemaa juhtkond valmistub nähtavalt 18. septembril toimuvateks riigiduuma valimisteks. President Putin nimetas keskvalimiskomisjoni sel nädalal viis uut liiget. Poolteist nädalat tagasi pani Putin FSB-le südamele tegeleda tõsiselt lääneriikide tõenäoliste katsetega Vene valimisi mõjutada.

Sel nädalal üllatas president Putin sellega, et ei pikendanud keskvalimiskomisjoni Vladimir Tšurovi töölepingut ja nimetas komisjoni koosseisu viis uut liiget. Presidendil nagu ka parlamendi ülemkojal ehk föderatsiooni nõukogul ja riigiduumal on õigus nimetada komisjoni viis liiget, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Putini valikutest on kõige rohkem tähelepanu tõmmanud senise Venemaa inimõiguste ombudsmani Elena Panfilova komisjoni nimetamine. Vene meedia ennustab, et temast saab tõenäoliselt ka valimiskomisjoni uus juht.

Kuigi rahvusvaheliste inimõigustekaitse organisatsioonide hinnangul on Venemaal selles vallas suuri probleeme on Panfilova siiski teinud palju, et olukorda parandada. Venemaal on ta austatud isik, mistõttu on sealsed inimõiguslased avaldanud kahetsust, et Panfilova uude ametisse astub.

Vene meedia väitel soovib Putin Panfilova ametisse määramisega anda keskvalimiskomisjonile juurde tõsiseltvõetavust ja usaldusväärsust, kuid samas nenditakse, et keskvalimiskomisjonist valimistel palju ei sõltu, kuna valimised on ennekõike presidendi administratsiooni ja regionaalsete kuberneride projekt.

Üks Vene väljaanne kirjutas oma juhtkirjas, et kahtlemata on keskvalimiskomisjonile uue maine loomine Kremli jaoks oluline, kuna võimud ei taha lasta tekkida olukorral, kus kolmanda sektori organisatsioonid, mis on tembeldatud välisagentideks, panevad valimiste aususe küsimärgi alla.

Ilmselt just nende organisatsioonide vastasele võitlusele kutsus president Putin äsja üles ka Venemaa tšekiste rõhutades FSB peakorteris peetud kõnes, et tal on teavet, mille kohaselt soovivad välisriigid sekkuda Venemaa siseasjadesse ja konkreetselt mõjutada valimistulemusi.

Kremli katsed valimisi n-ö legitimiseerida on mõneti vastuolulised, sest samal ajal kui keskvalimiskomisjonile püütakse luua sõltumatumat mainet on juba teatatud, et septembris piiratakse nii valimisvaatlejate kui ka ajakirjanike ligipääsu hääletuspunktidele.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: