Eesti näitab Abu Dhabis oma kaitsetööstuse innovaatilisi militaarlahendusi ({{commentsTotal}})

{{1457328311000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Kaitsetööstuse Liit

Alanud nädalal tutvustavad Eesti kaitsetööstusettevõtted Abu Dhabis innovaatilisi militaarlahendusi, mille eesmärk on vähendada inimeste arvu nii lahinguväljal kui ka näiteks piirivalves.

Mehitamata süsteemide messil UMEX on väljas droonide ja simulaatorite arendaja Eli, piirivalvesüsteemide tootja Defendec ning autonoomse roomiksõiduki looja Milrem.

Eestis kaitsetööstuse aasta ettevõtte tiitli pälvinud Defendec on Abu Dhabis väljas autonoomse ja täisautomatiseeritud maismaa piirijälgimise süsteemiga Smartdec, mis on juba kasutusel rohkem kui 20 riigis.

"Tegemist on ühtse piirijälgimise süsteemiga, mis annab oluliselt parema situatsiooni teadlikkuse. Meie poolt välja töötatud integreeritud kontseptsiooni keskmeks on patareitoitel raadiosidel töötavad sensorid, mida saab siduda droonide, mehitamata sõidukite, kaameratornide ja radaritega," selgitas Defendeci juht Jaanus Tamm.

Eli müügijuhi Gerry Saarepi sõnul on nad varem Emiraatides toimunud messidel näidanud tõusvaid laskemärke HARDY ja liikuvat laskemärki HARDY M, mehitamata õhusõidukite komplekti SWAN, relvade tagasilöögi simulaatoreid ja UAV-de stardikatapulti. Seekordsel UMEX-il esitleb Eli multirootor droonide komplekte ELIX-XL.

Milremi juhatuse esimehe Kuldar Väärsi sõnul on ettevõtte poolt arendatud mehitamata roomiksõiduk maailmas ainulaadne oma täismodulaarse lahenduse ja sellest tuleneva laia kasutusala tõttu. Erinevalt olemasolevatest mehitamata sõidukitest, mis on mõeldud ühe kindla ülesande täitmiseks, saab THeMIS’it kasutada erinevates rakenduses. Nii tuletoetuseks, luureks, lahingmoona transpordiks ja ka näiteks haavatute toimetamiseks ohutusse alasse.

"Targad autonoomsed süsteemid muudavad 5-10 aasta perspektiivis oluliselt sõjaliste võimekuste arendamist ja rakendamist. Eriti kiiret arengut tõotab lähiaastail just autonoomsete maismaaplatvormide sektor,” lisas Väärsi. Milremi loodud hübriidajamiga mehitamata roomiksõiduk THeMIS on tänaseks edukalt läbinud esmased testsõidud nii Eestis kui ka Singapuris.

Defendec on ekspordile suunatud Eesti kõrgtehnoloogia ettevõte, mis arendab traadita sensorvõrgu süsteeme ja monitoorimise rakendusi uudsel ja unikaalsel viisil. Eestis loodud targad lahendused on maailmas hinnatud ning nende abil valvatakse Euroopa Liidu ja NATO välispiiri. Defendec on täisautomaatseid ja autonoomseid piirivalvesüsteeme tarninud ligi 20 riiki.

Eli on innovaatiline inseneeriaettevõte, mis tegeleb militaartehnika arendamise ja tootmisega. Ettevõte on Baltimaade juhtiv politsei ja kaitsejõudude simulaatorite ja treeningsüsteemide arendaja ja tootja. Eli toodete hulka kuuluvad näiteks tõusvad ja liikuvad laskemärgid HARDY ja HARDY M, mehitamata õhusõidukite komplektid SWAN, stardikatapuldid ja relvade tagasilöögi simulaatorid ning multirootor droonide komplektid ELIX-XL. Ettevõte tegeleb ka raadiojuhitavate sihtimissüsteemidega jalaväe ja tangivastaste relvade jaoks.

Milrem tegeleb kaitsetehnika arendamise ning remondi ja hooldusega. Milremis arendatav mehitamata roomiksõiduk THeMIS on mõeldud jalaväe üksuste aitamiseks või asendamiseks ning võimekuse suurendamiseks ohtlikes lahingusituatsioonides.

Kaitse- ja julgeolekutööstuse innovatsiooni klaster on sektorite ülene organisatsioon, mis on suunatud Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse ettevõtete ekspordivõimekuse arendamisele. Klaster ühendab Eesti kaitse¬ ja julgeolekutööstuses tooteid ning teenuseid pakkuvaid ettevõtteid, kelle peamiseks fookuseks on rahvusvahelistumine ning ühisturundus. Klastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond

Eesti ettevõtete osalemist messil toetavad osaliselt EAS ning kaitse- ja julgeolekutööstuse innovatsiooni klaster läbi Euroopa Regionaalarengu Fondi vahendite.

Abu Dhabis viibiva kaitseministri Hannes Hanso sõnul toetab riik Eesti kaitsetööstuse püüdeid leidmaks lahendusi, mis võivad muuta tuleviku lahinguvälja. Kohtumisel Araabia Ühendemiraatide kaitseministriga räägiti olukorrast Lähis-Idas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See oli esimene ametlik kohtumine läbi aegade Araabia Ühendemiraatide ja Eesti kaitseministri vahel ja me käsitlesime väga laia valdkonda oma kohtumisel erinevatest meid puudutavatest küsimustest," selgitas Hanso. "Siin Lähis-Ida julgeolekuküsimused, me kõik teame, milline on nende mõju Euroopa julgeolekule, rääkisime Venemaast, ulatuslikult Ukraina teemadel, aga rääkisime ka kahepoolsetest koostöövõimalustest, mis puudutab kaitsevaldkonda, eriti just küberkaitse valdkonda."

Toimetaja: Marek Kuul, Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: