Kaja Kallas: EL on sel kevadel pagulaskriisiks paremini valmistunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaja Kallas Brüsselis
Kaja Kallas Brüsselis Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eurosaadik Kaja Kallase hinnangul on Euroopa Liit sel kevadel pagulaskriisiks paremini valmistunud.

Brüsselis koguneb täna erakorraline Euroopa Ülemkogu, kus Euroopa Liidu valitsusjuhid arutavad koos Türgiga rändekriisi leevendamisega seotud küsimusi.

Kaja Kallas ütles ERR-i Vikerraadio saates "Uudis +", et tänane kohtumine on kindlasti samm edasi lahenduste suunad, mida kõik ootavad.

"Ootused kõigil suured. Kevad on tulemas, vesi läheb soojemaks ja pagulasi hakkab jälle üle mere tulema," ütles Kallas.

Kallase hinnangul on Euroopa Liit pagulastega tegelemiseks tänavu paremini ette valmistunud. "Ma arvan, et ka üldised meeleolud ja liikmesriikide valmisolek oli hoopis teisel tasemel kui ta oli eelmisel kevadel. Nüüd saadakse selgelt aru, et niipea kui ilmad lähevad soojemaks, hakkab kõik jälle uuesti pihta. Selleks ollakse palju rohkem valmis kui eelmisel aastal," rääkis ta.

Euroopal on Kallase sõnul Türgiga seoses väärtuste probleem. "Kui tunnistada, et Türgi on igati korralik riik, siis justkui neelatakse alla kõik need inimõiguste rikkumised, mis seal riigis toimuvad. Teisest küljest on Euroopal väga vaja Türgiga teha koostööd, et saada immigratsioonikriis kuidagi kontrolli alla," sõnas Kallas.

"On pakutud välja lahendus, et öelda, et ta on turvaline sihtriik, jättes võtmata seisukoht kõikide nende inimõiguste rikkumiste suhtes, mis kurdide või ajakirjandusega Türgis toime pannakse. Samas püüdes lahendust sellele, et Türgi pagulastega tegeleks ja neid edasi ei laseks. Tegelikult on siin väga suur võtmesõna ka Kreeka. Praegu on probeem selles, et pagulased tulevad üle mere ja Kreeka vabalt võtab nad kõik vastu andes neile veel väikese raha ka kaasa ja teades, et pagulased ei jää Kreeka territooriumile," rääkis eurosaadik.

Kallas ütles, et ühe lekkinud dokumendi järgi on Euroopa Komisjon tulnud välja sellise ajakavaga, et 12. märtsiks peab Kreeka tulema juba konkreetse plaaniga, sest Balkani tee pannakse kinni.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: