Diplomaatide sõnul on Savtšenko tervislik seisund juba halvenema hakanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Savtšenkot toetavad meeleavaldajad pühapäeval Kiievis
Savtšenkot toetavad meeleavaldajad pühapäeval Kiievis Autor/allikas: Vadim Kudinov/SIPA/Scanpix

Venemaa vanglas viibiv Ukraina piloot Nadia Savtšenko jätkab endiselt nn kuiva näljastreiki ehk ei söö ega joo juba kolmandat päeva. Temaga täna kohtunud Ukraina diplomaatide sõnul on juba näha, kuidas naise tervis on halvenema hakanud.

Savtšenkoga kohtusid täna vanglas Doni-äärse Rostovi peakonsul Anatoli Moskalenko ja asekonsul Aleksandr Kovtun, vahendas Unian.

Diplomaatide sõnul kannatab naine südamepekslemise all ning tema käed on juba jääkülmad. Samas olevat Savtšenko vaimne seisund adekvaatne ning ta suudab vestelda.

Kohtumine kestis umbes pool tundi ning diplomaatidega kohtuma - mööda treppi - saabus Savtšenko omal jõul.

Diplomaatidele ütles Savtšenko, et kavatseb vastu pidada 9. märtsil Rostovi oblastis Donetski linnas toimuva kohtuistungini, kus loodab saada ka viimase sõna võimaluse. Algselt pidi ta viimase sõna ning kohtuotsuse saama juba 3. märtsil, kuid siis lükkas Vene kohus istungi edasi. See asjaolu oli ka põhjuseks, miks Savtšenko nälja- ja janustreigi välja kuulutas.

Homme kavatsevad diplomaadid uuesti Savtšenkoga kohtuda. Samuti nõuab Kiiev, et Vene võimud laseksid Savtšenko juurde ka Ukraina arste, kuid sellele taotlusele on seni eitavalt vastatud.

Savtšenko hoiatas juba varem, et võib kuiva näljastreigi välja kuulutada, kui talle sõna ei anta ning tema suhtes otsuse tegemisega venitama hakatakse.

"Kui kohus võtab rohkem kui kaks nädalat selleks, et teha otsust, mis on nagunii ülevalt poolt ette öeldud ja ammu kirja pandud, siis kuulutan järgmisest päevast välja kuiva näljastreigi ning te võite siis mulle karistuse postuumselt määrata," rõhutas ta kolmapäeval.

Venemaa prokuratuur nõuab Savtšenkole 23-aastast vanglakaristust. Lisaks peab ta süüdimõistmise korral maksma 100 000 rubla trahvi.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale. Venemaa uurimiskomitee kinnitab, et Savtšenko ületas valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Nädalavahetusel toimusid mitmel pool maailmas, sealhulgas Eestis meeleavaldused, kus nõuti Venemaalt Savtšenko vabastamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: