Rahvasaadik: Venemaa lubas Ukraina arstidel Savtšenkot külastada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nadia Savtšenko Rostovi oblastis Donetski linnas toimuval kohtuistungil, käesoleva aasta 1. veebruar.
Nadia Savtšenko Rostovi oblastis Donetski linnas toimuval kohtuistungil, käesoleva aasta 1. veebruar. Autor/allikas: Valery Matytsin/TASS/Scanpix

Ukraina rahvasaadik ja Kiievi esindaja kolmepoolses kontaktgrupis Irõna Geraštšenko teatas, et Venemaa lubab peagi vangis viibiva Nadia Savtšenko juurde ka Ukraina arstid.

"Ukraina diplomaatidel õnnestus kuidagi saada Vene võimudelt lubadus, et meie arstid saavad 9. märtsiks Savtšenko juurde. Ukraina president andis korralduse moodustada rühm parematest Ukraina arstidest, selles olulises küsimuses võetakse arvesse ka Savtšenko ema ja õe soove ning seisukohti. Kolmest arstist koosnev rühm suundub täna Kiievist Rostovi oblastisse, kirjutas Petro Porošenko Blokki kuuluv poliitik oma Facebooki lehel.

Lisaks märkis Geraštšenko, et president Porošenko on loonud Savtšenko toetamise ja päästmise koordineerimiseks "staabi". Homseks kavandatakse ka rahvusvahelist aktsiooni, mille käigus nõutakse Vene võimudelt nii Savtšenko kui ka teiste poliitvangide vabastamist. Toetusaktsioonid leiavad aset mitmetes Euroopa ja maailma linnades, vahendas Unian.

Rahvasaadik avaldas ka lootust, et ehk õnnestub Savtšenko õel veenda kuiva näljastreiki alustanud pilooti vähemalt vett jooma. "Teda on Ukrainale vaja ning Ukraina võitleb Nadia nimel. Nadia ja teiste vangistatute vabastamine - nii nende, kes on Venemaa vanglates, kui ka nende, keda hoitakse kinni okupeeritud territooriumil - saab olema 10. märtsil toimuva järjekordse Minski kontaktgrupi kohtumise võtmeküsimuseks."

Venemaa vanglas viibiv Ukraina piloot Nadia Savtšenko jätkab endiselt nn kuiva näljastreiki ja temaga eile kohtunud Ukraina diplomaatide sõnul on juba näha, kuidas naise tervis on halvenema hakanud.

Diplomaatidele ütles Savtšenko, et kavatseb vastu pidada 9. märtsil Rostovi oblastis Donetski linnas toimuva kohtuistungini, kus loodab saada ka viimase sõna võimaluse. Algselt pidi ta viimase sõna ning kohtuotsuse saama juba 3. märtsil, kuid siis lükkas Vene kohus istungi edasi. See asjaolu oli ka põhjuseks, miks Savtšenko nälja- ja janustreigi välja kuulutas.

Savtšenko hoiatas juba varem, et võib kuiva näljastreigi välja kuulutada, kui talle sõna ei anta ning tema suhtes otsuse tegemisega venitama hakatakse.

"Kui kohus võtab rohkem kui kaks nädalat selleks, et teha otsust, mis on nagunii ülevalt poolt ette öeldud ja ammu kirja pandud, siis kuulutan järgmisest päevast välja kuiva näljastreigi ning te võite siis mulle karistuse postuumselt määrata," rõhutas ta kolmapäeval.

Venemaa prokuratuur nõuab Savtšenkole 23-aastast vanglakaristust. Lisaks peab ta süüdimõistmise korral maksma 100 000 rubla trahvi.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale. Venemaa uurimiskomitee kinnitab, et Savtšenko ületas valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Nädalavahetusel toimusid mitmel pool maailmas, sealhulgas Eestis meeleavaldused, kus nõuti Venemaalt Savtšenko vabastamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: