Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Värske veebileht annab rahvale võimaluse teha riigikogule kollektiivseid pöördumisi

Rahvaalgatus.ee
Rahvaalgatus.ee Autor/allikas: ERR

Värske veebileht rahvaalgatus.ee ootab inimestelt ideid ja ettepanekuid kuidas riiki paremaks muuta. Lehel saab tõstatada probleemi, kutsuda teisi arutlema, koguda toetusallkirju ja saata lõpuks korrektselt vormistatud ettepank ka parlamendile.

Niisama sõprade seltsis valitsuse kirumine vilja ei kanna, oma ettepanekud ja hea nõu probleemide lahendamiseks või mõnusama elu loomiseks saab üles riputada veebilehele rahvaalgatus.ee, praegu on seal näiteks alanud arutelu lendorava ja metsade kaitseks 116 toetusallkirjaga, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Eesti Koostöö Kogu juht Teele Pehki sõnul annab uus lehekülg võimaluse tõstatada probleem, pakkuda sellele lahendus ning avada lahenduse ümber avalik arutelu. "Selle arutelu kaudu võiks sündida pöördumine, mis on oleks juba valmis teksti moodi, kuid seda saab ka ühiselt redigeerida nagu Wikipedias või Google Drive'is," selgitas Pehk.

Kui pöördumine saab valmis, siis saab sellele hakata digiallkirjade näol toetust koguma ning hiljem esitatakse pöördumine parlamendile.

Riigikogu on kohustatud pöördumisi menetlema

Mõttekoja Praxis kodanikuühiskonna ja riigivalitsemise ekspert Hille Hinsberg ütleb, et rahva hääl on palju suurema jõuga kui enne 2014. aastat ehk enne kollektiivsete pöördumiste seaduse vastuvõtmist.

"Kui kodanikualgatusena koostatud ettepanek jõuab riigikogu kantseleini on nad kohustatud algatama menetluse. Enne kollektiivse pöördumise seadust võis kirju riigikokku saata aga see ei tähenda, et nendega midagi tehti," nentis Hinsberg.

Ta märkis, et valitsusega on endiselt samamoodi nagu varem oli riigikoguga. "Tuleb öelda, et riigikogu käivtab töö kodaniku pöördumise põhjal, kuid valitsust see kohustus ei puuduta. Jah nad vastavad inimeste teabepäringutele, kuid päris sama see ei ole.

Tõstatatud probleemid peaksid puudutama paljusid

Rahva algatatud pöördumiste käekäiku saab jälgida, milline parlamendi komisjon seda arutab, mida sellest arvatakse ja kas pöördumine muutub seaduseelnõuks.

Praegu on rahva pöördumistena riigikokku jõudnud 14 ettepanekut, kaks neist ongi juba seaduseks saanud. Näiteks võeti vastu otsus mitte jõustada maksumuudatusi samal ajal eelarve kinnitamisega. Niimoodi võitis algataja, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, ettevõtetele maksumuudatustega kohanemiseks rohkem aega.

Hinsbergi sõnul tuleb algatuste koostamisel kasutada talupoja tarkust ning kaaluda, mis on tõesti need riigielus olulised küsimused.

"Riigikogu ei saa tegeleda kõikide maailma muredega ja kindlasti ta ei tegele isiklike muredega. Sõna kollektiivne eeldab, et tõstatatud probleem peaks puudutama paljusid inimesi ja olema südamelähedane, et inimesed ei annaks sellele lihtsalt häält vaid tõesti püüdleksid eesmärgi poole.

Rahvaalgatus.ee on praegu veel testversioonis ja ootab kasutajatelt tagasisidet.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: