Advokatuuri juhatus: Alla Raudsepp ei saa jätkata advokaadina ({{commentsTotal}})

Alla Raudsepp
Alla Raudsepp Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Advokatuuri üldkogu otsusel kriminaalkuriteos süüdi jäänud advokaadi Alla Raudsepa juhtumit vaaginud juhatus otsustas ta siiski advokatuurist välja heita, juhatus on seisukohal, et õigusemõistmise vastu kuriteo toime pannud inimesel pole kohta advokatuuris.

"Süüteo tuvastas kohus ja otsus on jõustunud, edasine tegutsemine advokaadina ei ole juhatuse otsuse kohaselt võimalik. Samuti pole Alla Raudsepal võimalik kutsetegevust jätkata, kuna õigusemõistmisega seonduvas kuriteos süüdi mõistetud advokaadil puudub vajalik usaldusväärsus," märkis advokatuuri kantsler Kristel Voltenberg.

Advokatuuri juhatus on Alla Raudsepa kohtulahendi valguses siiski mures ühelt poolt kriminaalmenetluses kohtute poolt rakendatava tõendamisstandardi üle ja teiselt poolt advokaatide võimaluste üle teha oma kutsetööd, eelkõige võistlevaks kohtumenetluseks ettevalmistamisel ja kliendi kaitseks vajalike tõendite kogumisel. Samas rõhutas juhatus, et selleteemaline arutelu tuleb hoida lahus advokaadi väljaheitmise otsusest.

"Diskussioon Raudsepa juhtumi üle Eesti Advokatuuri üldkogul näitas ilmekalt, et küsimus ei ole ühes advokaadis, vaid laiemas õiguspraktikas. Õigustatult püstitati küsimus, kas advokaatidel on samaväärsed võimalused inimeste kaitsmisel kui prokuratuuril inimeste süüdistamisel,“ ütles advokatuuri esimees Hannes Vallikivi.

"Raudsepp on riigikohtus süüdi mõistetud ja me ei saa vaidlustada seadusjõus kohtuotsust. Tunnistajate kihutamine valeütluste andmisele on absoluutselt lubamatu, ükskõik kas advokaadi, prokuröri või uurija poolt," tõdes Vallikivi.

Advokatuuri juhatuse hinnangul kujutab riigikohtu lahend edasist praktikat suunavat pretsedenti, mis tekitab juristides õigustatud küsimusi, mis puudutavad kõiki kohtu alla antavaid inimesi - kui lihtne või raske on kohtualust süüdi mõista vastuoluliste või kaheldava usaldusväärsusega tõendite alusel.

Samuti ärgitas kohtulahend tegelema olulise puudusega Eesti menetluspraktikas, mis teeb muret paljudele advokaatidele. Nimelt pole siiani selged need piirid, kuidas peab toimuma tunnistajatega suhtlemine advokaadi, prokuröri või uurija poolt kohtuasjadeks valmistumisel. Kõigil menetlusosalistel on oma ülesannete täitmiseks vajalik teada, mida ühe või teise tõendiga on võimalik kohtus tõendada, et kohus saaks välja selgitada, mis tegelikult toimus.

Tunnistajate ja ekspertidega suhtlemine ning nende ettevalmistamine eelseisvaks istungiks on lubatud praktika ja võistleva kohtumenetluse loomulik osa ning seda teevad nii prokurörid kui ka kaitsjad.

"Samal ajal on vaieldamatu, et ettevalmistamine ei saa üle minna isikute ebakohaseks mõjutamiseks ning valeütlustele andmisele kihutamine kohtumenetluse poole poolt on absoluutselt lubamatu. Juhatuse hinnangul on vajalik isikute kohtumenetluseks ettevalmistamise põhimõtete väljatöötamine koostöös kohtute ja prokuratuuriga ning nende rakendamine võrdsetel alustel nii kaitsjate kui ka prokuröride poolt - vaid nii saab olla tagatud ausa ja õiglase kohtumenetluse peamiseks tagatiseks oleva equality of arms printsiibi toimimine praktikas," tõdes juhatus.

Alla Raudsepp mõisteti õigeks esimese kohtuastmes ning süüdi teises kohtuastmes ning riigikohtus jagunesid kohtunike hääled 2:1 ja Raudsepp jäi lõplikult süüdi.

Pärast kohtuotsuse jõustumist otsustas advokatuuri juhatus ta advokatuurist välja heita, kuid Raudsepp esitas kaebuse advokatuuri üldkogule ning 3. märtsil otsustas üldkogu hääletusega tema kaebuse rahuldada.

Advokatuuri juhatus asus seisukohale, et taolisel juhul tuleb juhatusel küsimust uuesti arutada ja teha uus otsus, kuna liikmete vastuvõtmine ja väljaarvamine kuulub juhatuse pädevusse ning otsustas taas, et Alla Raudsepp ei saa advokaadina tegutsemist jätkata.

Toimetaja: Marek KuulERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: