Eurosaadikud nõuavad Savtšenko-nimekirja kehtestamist, sanktsioonid tabaksid ka Putinit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1457520087000 | amCalendar}}
Savtšenko toetuseks korraldatud meeleavaldus Kiievis, poodud Putinit meenutaval nukul on kaelas silt
Savtšenko toetuseks korraldatud meeleavaldus Kiievis, poodud Putinit meenutaval nukul on kaelas silt "Mõrtsukas" Autor/allikas: Sergei Supinsky/AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi 57 rahvasaadikut saatsid täna Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale Federica Mogherinile kirja, milles kutsusid üles kehtestama eraldi sanktsioone isikute vastu, kes vastutavad Ukraina piloodi Nadia Savtšenko röövimise ja vangishoidmise eest. Ettepaneku tegijate arvates peaks nimekirjas olema ka Venemaa president Vladimir Putin ise.

Kokku oleks nimekirjas 29 Venemaa kodanikku, kes on jaotatud kolme erinevasse gruppi, vahendas Unian.

Esimeses grupis on need, kes vastutavad Savtšenko vangistamiseni viinud poliitiliste otsuste eest. Teise rühma kuuluvad eeluurimise ajal tõendeid fabritseerinud isikud, kolmandasse aga need, kes fabritseerisid tõendeid kohtuprotsessi ajal.

Kõigile nimekirja lisatud isikutele tuleks ettepaneku tegijate arvates kehtestada sissesõudkeeld Euroopa Liitu ning külmutada nende Euroopa Liidus asuvad pangakontod ja arestida varad.

Nimekirjas on esikohal Venemaa president Vladimir Putin. Lisaks on seal ka Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) direktor Aleksandr Bortnikov, Venemaa juurdluskomitee juht Aleksandr Bastõrkin, Vene riigiduuma väliskomisjoni esimees Aleksei Puškov, nn Luganski Rahvavabariigi liider Igor Plotnitski ja mitmed kohtumenetluses osalenud prokurörid ja kohtunikud.

"Me peame oleme veendunud selles, et need isikud, kes vastutavad Nadia Savtšenko röövimise ja kinnipidamise eest, need, kes rikuvad rahvusvahelist õigust, inimõigusi, Minski kokkuleppeid, ei saaks nautida Euroopas õigusriigi poolt tagatud võimalusi," kommenteeris üks pöördumise autoritest, fraktsiooni Allianss Liberaalid ja Demokraadid Euroopa Eest (ALDE) juht Guy Verhofstadt.

Savtšenko jätkab kuiva näljastreiki

Savtšenko sai täna Rostovi oblasti Donetski linnakohtus õiguse viimaseks sõnaks. Ukraina piloot lükkas süüdistused tagasi ja rõhutas, et ei tunnista Vene kohtupidamist. Samuti kinnitas ta, et jätkab kuiva näljastreiki.

Venemaa prokuratuur nõuab Savtšenkole 23-aastast vanglakaristust. Lisaks peab ta süüdimõistmise korral maksma 100 000 rubla trahvi. Kohus kuulutab otsuse 21. ja 22. märtsil.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale. Venemaa uurimiskomitee kinnitab, et Savtšenko ületas valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Täna toimuvad mitmel pool maailmas, sealhulgas Eestis meeleavaldused, kus nõutakse Venemaalt Savtšenko vabastamist.

Vene võimud ei lase Ukraina arste üle piiri

Savtšenko advokaat Nikolai Polozov teatas täna Twitteris, et Ukraina arste, kellel Venemaa oli lubanud eile tulla Savtšenkot külastama, ei lasta praegu üle piiri.

"Ukraina arstid, kes tahavad tulla Nadia juurde, viibivad praegu Vene piiril. Neid siia ei lasta," kirjutas ta.

Paet: Savtšenko on poliitilise protsessi ohver

Pöördumisele allkirja andnud Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti (RE) sõnul on Savtšenko poliitilise protsessi ohver ning tema juhtum peegeldab väga selgelt, milliseks Vene kohtusüsteem on muutunud.

"Laiemas pildis on probleem palju suurem, kui see konkreetne kohtuprotsess. Täna me tegutseme Savtšenko vabanemise nimel, kuid Vene kohtusüsteemi ohvreid on teisigi," selgitas ta.

Paeti arvates puudutaksid konkreetsetele isikutele kehtestatud sanktsioonid nii Euroopa Liitu sisenemise keeldu, pangakontodele juurdepääsu blokeerimist kui ka sanktsioonide nimekirjas olevate isikute vara külmutamist EL-i territooriumil.

Riigikogus koostati samuti Savtšenko toetav avaldus

Riigikogus anti täna sisse 66 parlamendiliikme avaldus Savtšenko toetuseks, et nõuda tema vabastamist ning üleandmist Ukrainale.

Savtšenko vabastamist sooviva avalduse eelnõu üle andnud riigikogu väliskomisjoni liige, endine välisminister Keit Pentus-Rosimannus (RE) ütles, et rahvusvahelist õigust rikkuvate ja Savtšenko ebaseadusliku vangistamise eest vastutavate Venemaa ametnike suhtes tuleks rakendada sanktsioone.

“See on üks võimalus ja see on parem võimalus kui vaikselt pealt vaadata, kuidas toorelt rikutakse rahvusvahelist õigust,“ lausus endine välisminister.

"Ukraina territooriumilt 20 kuud tagasi röövitud Nadia Savtšenko tuleb vabastada. Tänase avaldusega liitunud riigikogu liikmed tahavad aga ka seda, et Savtšenko kinnivõtmise, jätkuva vangistamise ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Vene Föderatsiooni ametnike suhtes rakendataks sissesõidukeeldu Euroopa Liitu,“ lisas ta.

"Ukraina ülemraada liikme Nadia Savtšenko elust on Venemaa röövinud tänaseks 632 päeva. Naist on selle aja jooksul hoitud üksikvangistuses, teda on sunnitud läbi tegema nn psühhiaatrilist ekspertiisi ja teda puudutavast nn kohtuprotsessist on kujunenud Venemaa poliitiline kättemaksuaktsioon. Venemaa rahvusvahelise õiguse rikkumine on ilmne,” leidis Pentus-Rosimannus.

"Riigikogu sellises vormis avalduse tegemine on erakordne ja äärmuslik, aga ka Venemaal poliitilise kättemaksuaktsiooni all kõige jõhkramal moel kannatava, näljastreiki alustanud Nadia Savtšenko olukord on äärmuslik,“ lausus riigikogu liige.

Eelnõu anti sisse riigikogu liikmete Keit Pentus-Rosimannuse, Eerik-Niiles Krossi, Kalle Pallingu, Mart Nutti, Krsitjan Kõljalgi, Mati Raidma, Henn Põlluaasa, Laine Randjärve, Juhan Partsi, Johannes Kerdi, Kalle Muuli, Martin Kuke, Vilja Toomasti, Yoko Alenderi, Jüri Jaansoni, Andres Anvelti, Eiki Nestori, Urve Tiiduse, Helmen Küti, Maris Lauri, Igor Gräzini, Jaanus Marrandi, Mihkel Raua, Raivo Põldaru, Liina Kersna, Monika Haukanõmme, Martin Helme, Mart Helme, Rainer Vakra, Kalvi Kõva, Valdo Randpere, Ivari Padari, Kalle Laaneti, Peeter Ernitsa, Heljo Pikhofi, Kalev Kotkase, Mark Soosaare, Madis Millingu, Ain Lutsepa, Heidy Purga, Krista Aru, Andres Ammase, Meelis Mälbergi, Ants Laaneotsa, Aivar Sõerdi, Külliki Kübarsepa, Anne Sullingu, Urve Palo, Aivar Koka, Tanel Talve, Uno Kaskpeiti, Arno Sildi, Maire Aunaste, Marko Mihkelsoni, Andres Herkeli, Artur Talviku, Terje Trei, Sven Mikseri, Andre Sepa, Enn Eesmaa, Andres Metsoja, Priit Sibula, Remo Holsmeri, Mailis Repsi, Jüri Ratase ja Raivo Aegi allkirjadega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: