Riigikogus võeti menetlusse Savtšenkot toetav avaldus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meeleavaldus 9. märtsil Minskis Venemaa saatkonna juures
Meeleavaldus 9. märtsil Minskis Venemaa saatkonna juures Autor/allikas: Vasily Fedosenko/Reuters/Scanpix

Riigikogu juhatuse otsusega võeti täna menetlusse 66 riigikogu liikme poolt esitatud avalduse "Ebaseaduslikult vangistatud Nadia Savtšenko vabastamise toetuseks" eelnõu. Juhtivkomisjoniks määrati väliskomisjon.

Riigikogu liikmete 2016. aasta 9. märtsil algatatud avaldusega avaldatakse toetust Venemaal ebaseaduslikult vangis hoitava Ukraina ülemraada saadiku Nadia Savtšenko viivitamatule vabastamisele ning tehakse ettepanek rakendada Savtšenko röövimise, vangistuse ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Vene Föderatsiooni ametnike suhtes sanktsioone ja sissesõidukeeldu Euroopa Liitu.

Riigikogu liikmed avaldavad oma avalduses äärmist muret Ukraina Ülemraada liikme Nadia Savtšenko saatuse pärast.

Nadia Savtšenko rööviti 17. juunil 2014 nn Donbassi rahvamiilitsa üksuse poolt Ukraina territooriumil. Juuni lõpus 2014 postitasid Donbassi separatistid videolindistuse vangistatud Savtšenko ülekuulamisest. Juulis 2014 teatas Vene Föderatsioon eriuurimiskomisjon, et Savtšenko "tuli vabatahtlikult Vene territooriumile".

Nadia Savtšenko on Ukraina Ülemraada ja Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee liige.

On ilmne, et Venemaa on rikkunud ja rikub tema vangistamise ja ebaseadusliku kinnipidamisega mitut rahvusvahelist konventsiooni, sealhulgas Genfi 1949 aasta konventsiooni sõjavangide kohtlemise kohta ja Minski 5. septembri 2014 aasta kokkulepet, mille punkt 5 näeb ette "kõigi pantvangide ja ebaseaduslikult kinnipeetud isikute kohese vabastamise", leitakse avalduses.

Riigikogu kutsub Vene Föderatsiooni Nadia Savtšenko koheselt vabastama ning üle andma Ukrainale.

Riigikogu kutsub üles rakendama Savtšenko kinnivõtmise, vangistamise ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Vene Föderatsiooni ametnike suhtes sissesõidukeeldu Euroopa Liitu.

Pentus-Rosimannus: Savtšenko vangistajate suhtes tuleb rakendada sanktsioone

Savtšenko vabastamist sooviva avalduse eelnõu üle andnud riigikogu väliskomisjoni liige, endine välisminister Keit Pentus-Rosimannus (RE) ütles, et rahvusvahelist õigust rikkuvate ja Savtšenko ebaseadusliku vangistamise eest vastutavate Venemaa ametnike suhtes tuleks rakendada sanktsioone.

“See on üks võimalus ja see on parem võimalus kui vaikselt pealt vaadata, kuidas toorelt rikutakse rahvusvahelist õigust,“ lausus endine välisminister.

"Ukraina territooriumilt 20 kuud tagasi röövitud Nadia Savtšenko tuleb vabastada. Tänase avaldusega liitunud riigikogu liikmed tahavad aga ka seda, et Savtšenko kinnivõtmise, jätkuva vangistamise ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Vene Föderatsiooni ametnike suhtes rakendataks sissesõidukeeldu Euroopa Liitu,“ lisas ta.

"Ukraina ülemraada liikme Nadia Savtšenko elust on Venemaa röövinud tänaseks 632 päeva. Naist on selle aja jooksul hoitud üksikvangistuses, teda on sunnitud läbi tegema nn psühhiaatrilist ekspertiisi ja teda puudutavast nn kohtuprotsessist on kujunenud Venemaa poliitiline kättemaksuaktsioon. Venemaa rahvusvahelise õiguse rikkumine on ilmne,” leidis Pentus-Rosimannus.

"Riigikogu sellises vormis avalduse tegemine on erakordne ja äärmuslik, aga ka Venemaal poliitilise kättemaksuaktsiooni all kõige jõhkramal moel kannatava, näljastreiki alustanud Nadia Savtšenko olukord on äärmuslik,“ lausus riigikogu liige.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: