Savtšenko lõpetas kuiva näljastreigi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1457604865000 | amCalendar}}
Nadia Savtšenko Rostovi oblasti Donetski kohtus.
Nadia Savtšenko Rostovi oblasti Donetski kohtus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaal vangis peetav Ukraina õhuväelane Nadia Savtšenko lõpetas eelmisel nädalal välja kuulutatud kuiva näljastreigi.

Otsusest teatas oma Twitteri-kontol Savtšenko üks advokaatidest Mark Feigin.

"Tulin just Nadia juurest. Ta lõpetas näljastreigi president Petro Porošenko ja oma kaasmaalaste palvel," kirjutas Feigin.

Samuti avaldas advokaat ka Porošenko poolt Savtšenkole saadetud kirja ning Savtšenko avalduse näljastreigi lõpetamise kohta. (NB! Hiljem teatas Feigin, et "Porošenko kirja" näol oli tegu võltsingu ja FSB provokatsiooniga, täpsemalt käsitleb teemat see uudis.)

Nadia Savtšenko avaldus:

Savtšenko alustas kuiva näljastreiki 4. märtsil.

Algselt pidi ta viimase sõna ning kohtuotsuse saama juba 3. märtsil, kuid siis lükkas Vene kohus istungi edasi. See asjaolu oli ka põhjuseks, miks Savtšenko nälja- ja janustreigi välja kuulutas.

Viimase sõna õigus anti Savtšenkole eile. Naine teatas, et pole süüdi ega tunnista ka Vene kohtu otsuseid. Samuti lubas ta, et nn Maidan toimub varem või hiljem ka Venemaal, sest Putini režiim ei saa kõiki inimesi "puuri panna".

Venemaa prokuratuur nõuab Savtšenkole 23-aastast vanglakaristust. Lisaks peab ta süüdimõistmise korral maksma 100 000 rubla trahvi. Kohus kuulutab otsuse välja 21. ja 22. märtsil.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale. Venemaa uurimiskomitee kinnitab, et Savtšenko ületas valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Viimasel nädalal toimusid mitmel pool maailmas, sealhulgas Eestis meeleavaldused, kus nõuti Venemaalt Savtšenko vabastamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: