ERR Kreekas: 130 elanikuga Idomeni küla on saanud koduks pea 15 000 põgenikule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Daniel Mihailescu/AFP/Scanpix

Kreekas Idomenis asuva Euroopa suurima põgenikelaagri inimesed ootavad, millal Euroopa piirid taas lahti teeb ning et nad saaksid edasi minna Saksamaale või mõnda muusse jõukamasse Euroopa Liidu riiki. Kreekasse jääda ei taheta.

Idomeni on väike küla Põhja-Kreekas, Makedoonia piiri ääres. Ametlikult elab ümberkaudses külas 130 inimest, aga viimase nädalaga on sealsed mudased põllud koduks saanud pea 15 000 põgenikule ja neid tuleb sinna kogu aeg juurde, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kevadvihmade tõttu on seal keeruline telgi jaoks kuiva kohta leida ning kui küljealune on külm ja märg, tikuvad ligi külmetushaigused.

Afga töötab Hollandis anesteesiaõena, kuid Idomenis tegeleb ta ühe patsiendiga vaid mõne minuti, sest järjekord on pikk.

"Täna meil on kaks järjekorda, las ma loen - umbes 50 inimest. Nii et kokku 100," rääkis Afga, kelle sõnul kurdetakse peamiselt köha ja kurguvalu üle, aga ka kõhulahtisuse ja oksendamise üle.

Põllu veerel on kaks Süüria põgenikku püsti pannud juuksurisalongi. Kuna pesemisvõimalusi napib, korraldatakse imikute hügieeniprotseduurid telkide vahel.

Kõrval lükkavad buldooserid siledaks mudaseid välju, sest iga päev saabub Kreeka saartele tuhandeid uusi põgenikke ja suur osa neist jõuab peagi Idomenisse. Telkide jaoks on ruumi juurde vaja.

"See on katastroof! Siin pole sanitaarseid tingimusi, tingimusi tervishoiuks. See ei ole vastuvõetav ja jätkusuutlik. Inimesed peab Kreekas ümberpaigutama või peaks piirid avama ja laskma inimestel teekonda jätkata. Need on kaks ainuvõimalikku lahendust," rääkis humanitaarorganisatsiooni Arbeiter-Samariter-Bund esindaja Gordan Velev.

Enam lähemale Põhja-Euroopale põgenikud Idomeni laagris ei pääse, sest seal asub Kreeka ja Makedoonia piir. Sajad telgid on paigaldatud otse okastraadiga palistatud piiritara kõrvale. Kui seda tara ei oleks, poleks seal ka põgenikke, sest nad oleksid liikunud Saksamaale.

"Ma magan piiri peal. Ma loodan, et piir tehakse lahti ja ma saan läbi. Tahan minna Saksamaale," ütles Süüriast põgenenud Ahmed. "Ma arvan, et kõikides Euroopa riikides võib olla tulevikku - Šveitsis, Prantsusmaal, Suurbritannias," lisas ta.

Kreekas tema hinnangul tulevikku pole. "Ma tahan minna Saksamaale, sest mul on seal sõbrad, aga Kreekas ei ole mul sõpru. Kui saaksin praegu Eestisse tulla, tuleksin, pole probleemi. Aga tehke kõigepealt piirid lahti," ütles Ahmed.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: