Putin andis käsu alustada Vene väegrupi väljaviimist Süüriast ({{commentsTotal}})

{{1457979127000 | amCalendar}}
Presidendid Bashar al-Assad ja Vladimir Putin 21. oktoobril Kremlis.
Presidendid Bashar al-Assad ja Vladimir Putin 21. oktoobril Kremlis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin andis esmaspäeval korralduse tuua kodumaale suurem osa Vene väegrupist Süürias, kuna nende ülesanne riigis on täidetud. Samas ei maininud ta, millal peaks olema vägede väljaviimine lõpule viidud.

"Loodan, et tänane otsus on hea signaal kõigile vaenupooltele. Ma loodan, et see suurendab märkimisväärselt usaldust kõigi Süüria rahuprotsessi osapoolte vahel ja aitab kaasa Süüria küsimuse rahumeelsele lahendamisele," ütles Putin.

Presidendi sõnul algab vägede väljaviimine Süüriast teisipäeval. Venemaa alustas Süürias õhurünnakuid president Bashar al-Assadi toetuseks mullu 30. septembril, vahendas BNS.

"Ülesanne, mis kaitseministeeriumile ja relvajõududele püstitati, on üldiselt täidetud. Seetõttu annan kaitseministrile käsu alustada alates homsest meie Süüria väegrupi põhiosa väljaviimist," lausus Putin kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseminister Sergei Šoiguga.

Riigipea palus Vene välisministeeriumil hoogustada Venemaa osalemist rahuprotsessis Süüria probleemile lahenduse leidmiseks.

Kremli pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul pidas Putin Süüria Assadiga telefonitsi kõnelusi ja teavitas teda Vene vägede väljaviimisest Süüriast. "Kõiges lepiti eelnevalt president Assadiga kokku," ütles Peskov.

President ütles, et Venemaa moodustas lühikese ajaga Süürias heterogeensete jõudude efektiivse väegrupi, luues tingimused rahuprotsessi alustamiseks.

Kremli teatel märkisid Putin ja Assad, et Vene õhujõud tõid kaasa murrangu võitluses "terroristide" vastu, paiskasid segi mässuliste taristu ja tekitasid neile arvestatavat kahju.

Putini sõnul jätkavad Vene mereväebaas Süüria Tartusi sadamalinnas ja Hmeimimi õhuväebaas senist funktsioneerimist ning nad peaksid olema maalt, merelt ja õhust usaldusväärselt kaitstud.

Šoigu sõnul hävitati Süüria territooriumil operatsiooni käigus 2000 Venemaalt sinna suundunud "bandiiti", sealhulgas 17 välikomandöri.

Kaitseminister lisas, et relvarahurežiimi elluviimise jälgimist hõlbustasid üle 70 mehitamata õhusõiduki. "Me oleme taganud kontrolli relvarahurežiimi jälgimise üle. Selleks rakendasime üsna suurt mehitamata õhusõidukite rühma - üle 70 üksuse - ja kõiki õhuluurevahendeid, sealhulgas elektroonilist jälgimist ja meie satelliitide rühma," lausus Šoigu.

Süürias kehtib alates 27. veebruarist relvarahu, mis ei laiene äärmusrühmitustele ISIS ja al-Qaeda harule al-Nusra Rinne.

Süüria valitsus ja peavoolu opositsiooniühendus Läbirääkimiste Ülemkomitee (HNC) jätkasid esmaspäeval ÜRO vahendusel kaudseid rahukõnelusi eesmärgiga teha lõpp teisipäeval viie aastaseks saavale konfliktile.

Lääne, Süüria opositsiooni ja nende toetajate sõnul on Venemaa korraldanud õhurünnakuid peamiselt mõõdukate opositsioonirühmituste vastu, ehkki lubas võidelda Süürias "terrorirühmitustega". Lisaks on Venemaad süüdistanud palju tsiviilohvreid nõudnud "vaippommitamises".

Damaskus: Venemaa on lubanud jätkata terrorismivastast võitlust

Süüria presidendi administratsioonist teatati, et Venemaa on lubanud jätkata valitsusvägede toetamist "võitluses terrorismiga", vahendas Reuters.

Bashar al-Assadi kantselei pressiteate kohaselt olid Süüria ja Venemaa jõudnud kokkuleppele, et Vene õhuväe kohalolekut saab pärast vahepeal saavutatud sõjalisi edusamme vähendada.

Al.-Assad ja Putin olevat täna sel teemal ka telefoni teel nõu pidanud ja nentinud, et otsus on kooskõlas relvarahu jätkumise ja reaalse olukorraga piirkonnas.

Süüria opositsioon pole veel kindel, kui tõsiselt seda teadet võtta

Süüria opositsiooni allikad on kinnitasid ajalehele The Guardian, et mingit eelnevat informatsiooni neil Moskva sellise sammu kohta polnud ning hetkel tuleb alles oodata, kas tegu on tõelise kavatsusega või mingi poliitilise manöövriga.

Diplomaatide sõnul räägib Putin oma plaanidest täna telefoni teel ka USA presidendi Barack Obamaga.

ÜRO julgeolekunõukogu kinnisel istungil aga annab videosilla abil ülevaate rahukõneluste seisust Genfis ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura.

Toimetaja: Greete Palmiste, Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: