Stoicescu: Venemaa missioon Süürias pole oma eesmärki täitnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teaduri Kalev Stoicescu hinnangul ei ole vägede väljaviimisega seotud Kremli avaldus päris täpne, sest mitte Venemaa missioon pole oma eesmärki täitnud, vaid nad lihtsalt ei saa praegustes tingimustes rohkem saavutada.

"See on poliitiline manööver, sest tegelikult ei viida Vene relvajõudude üksusi päriselt välja, sest endiselt jäävad üksused alles mereväebaasi Tartusi ja õhuväebaasi Latakia lähistel. Lõpuks Venemaa võib alati üllatada ja väed tagasi viia, kui peaks tekkima vajadus," selgitas teadur "Aktuaalsele kaamerale".

"Teisalt Kreml ilmselt püüab niiviisi signaliseerida, et olukord on kontrolli all, tulevahetuse kokkulepe peab raudselt ning poliitiline protsess ehk läbirääkimised on kindlates rööbastes. Kuid ma kahtlustan, et on kokkulepe Venemaa ja USA vahel, et Venemaa vähendab oma vägede hulka tasemeni, mis oli enne eelmise aasta 30. septembrit ning teisalt võis USA anda lubadusi Venemaale poliitilise protsessi osas, et Moskva tunneks end mugavalt ja et al-Assadi lahkumist enam nii rangelt ei nõuta," arutles Stoicescu.

Stoicescu arvas, et Vene relvajõud pole kindlasti oma missiooni täitnud, nagu väidab Kreml, vaid neil pole praegustes tingimustes rohkem saavutada ja ka Türgi aspekt on oluline. "Venemaa niivõrd intensiivne sõjaline tegevus Türgi kõhualuses on muidugi irriteeriv. Toimus novembris see intsident ja teame, mis sellele järgnes, ning nüüd ilmselt Venemaa püüab vähendada pingeid Türgiga."

"Mis oli päris huvitav pressiavalduses - see tonaalsus, mis on muutunud. Näiteks mõõdukat opositsiooni, keda Venemaa on varem pidanud terroristideks ja neid pommitanud ja hävitanud, on nüüd järsku nimetatud Süüria patriootlikeks jõududeks," juhtis teadur tähelepanu.

Stoicescu arvates ei saa alahinnata ka majanduslikku aspekti ehk seda, et sõjaline tegevus Süürias on ka midagi maksma läinud Venemaale.

Lõpetuseks avaldas Stoicescu lootust, et Kreml ei võta taas rohkem Ukrainat sihikule. "Varem septembri lõpus eelmisel aastal nihkus ju fookus Ukrainalt Süüriale. Ma loodan, et nüüd ei lähe jälle vastupidises suunas, mis ei pruugi midagi head tähendada Ukrainale, kui Kreml peaks uuesti keskenduma Donbassile ja eriti sõjalises plaanis," nentis ta.

Venemaa president Vladimir Putin andis esmaspäeval korralduse tuua kodumaale suurem osa Vene väegrupist Süürias, kuna nende ülesanne riigis on täidetud. Samas ei maininud ta, millal peaks olema vägede väljaviimine lõpule viidud.

Presidendi sõnul algab vägede väljaviimine Süüriast teisipäeval. Venemaa alustas Süürias õhurünnakuid president Bashar al-Assadi toetuseks mullu 30. septembril.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: