Leht: Venemaa võib üritada Eestit rändega lämmatada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) sai eelmise nädala lõpus Venemaalt ärevaks tegeva teate, et Jaanilinnas on kinni peetud kolm Bangladeshi päritolu põgenikku, kes tahavad Eestisse ning kui sealt avastati veel mitukümmend sama plaani hauvat vietnamlast, siis viis PPA end kõrgemasse valmisolekusse.

Postimees kirjutab, et see võib olla esimene tõsine ohumärk, et Soomet ja Norrat viimased viis kuud painanud ja märtsi alguses lakanud rändevoog Venemaalt võib suunduda lõuna poole ning esimesena jääks ette Narva piiripunkt.

Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Janek Mägi sõnul peab Soome ja Norra stsenaariumi kordumiseks Eestis kokku langema mitu asjaolu ehk kõige lihtsam variant on, kui Vene pool tõmbab meie piiri vastas oma piirivalvet tagasi ja levib sõnum, et Eesti kaudu on võimalik liikuda mujale Euroopasse, kas Põhjamaadesse või lõuna poole, Poolasse ning kui see sõnum levib ja Vene poolel lastakse inimesi vabalt piirile, siis hakkavad massid liikuma.

Samas on tema hinnangul selleks tõenäosus väike, sest ka asüülitaotlejad näevad vale varem või hiljem läbi ehk näiteks saab selgeks, et Eestis esitatud asüülitaotlust menetletakse Eestis, rahvusvahelist kaitset ei saa kuigi lihtsalt ja pole võimalik teise Euroopa riiki edasi liikuda.

"Teine asi, mis paneb massid liikuma, on see, kui Venemaal toimub mõni suuroperatsioon illegaalide tabamiseks või tekib mingi kontingent inimesi, kellel otsustatakse elamisluba enam mitte pikendada," ütles Mägi ja lisas, et siis on neil kaks võimalust: kas liikuda tagasi või edasi.

Mägi sõnul on PPA-l kriisiolukorraks plaan olemas.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: