Moskva: vägede väljatoomine ei nõrgesta Süüria presidendi positsiooni ({{commentsTotal}})

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa välisministeerium teatas, et peamiste relvaüksuste väljatoomine Süüriast president Bashar al-Assadi positsiooni ei nõrgesta.

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova lisas, et USA riigisekretäri John Kerry järgmise nädala Venemaa visiidi peamiseks teemaks saab olema Süüria, vahendasid Interfax ja Reuters.

Välisminister Sergei Lavrov ütles aga eile, et Venemaa otsustas oma väed Süüriast osaliselt ära tuua Süüria rahva ja Lähis-Ida regiooni huvides.

"Neid otsuseid ei langetatud kellegi meeleheaks või selleks, et keegi meid kiidaks. Lähtusime Lähis-Ida regiooni huvidest ning selleks, et mobiliseerida terrorismivastasele võitlusele võimalikult suurt rahvusvahelist toetust," ütles Lavrov ajakirjanikele.

President Vladimir Putin käskis alustada teisipäevast Süürias paiknevate Vene üksuste osalist äraviimist, kuid tegutsemist jätkavad nii Tartusi mereväebaas kui ka Hmeimimi õhuväebaas.

Esimesed Vene sõjalennukid toodi ära juba eile. Teine rühm lennukeid saabus kodumaale täna hommikul.

"Ülesanne, mis kaitseministeeriumile ja relvajõududele püstitati, on üldiselt täidetud. Seetõttu annan kaitseministrile käsu alustada alates homsest meie Süüria väegrupi põhiosa väljaviimist," lausus Putin esmaspäeval toimunud kohtumisel välisminister Lavrovi ja kaitseminister Sergei Šoiguga.

Riigipea palus Vene välisministeeriumil hoogustada Venemaa osalemist rahuprotsessis Süüria probleemile lahenduse leidmiseks.

Kremli pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul pidas Putin Süüria Assadiga telefonitsi kõnelusi ja teavitas teda Vene vägede väljaviimisest Süüriast. "Kõiges lepiti eelnevalt president Assadiga kokku," ütles Peskov.

Damaskus: Venemaa on lubanud jätkata terrorismivastast võitlust

Süüria presidendi administratsioonist omakorda teatati koheselt, et Venemaa on lubanud jätkata valitsusvägede toetamist "võitluses terrorismiga".

Bashar al-Assadi kantselei pressiteate kohaselt olid Süüria ja Venemaa jõudnud kokkuleppele, et Vene õhuväe kohalolekut saab pärast vahepeal saavutatud sõjalisi edusamme vähendada.

Al-Assad ja Putin olevat täna sel teemal ka telefoni teel nõu pidanud ja nentinud, et otsus on kooskõlas relvarahu jätkumise ja reaalse olukorraga piirkonnas.

Nii Süüria opositsioon, mitmed lääneriigid kui ka erinevad analüütikud on Venemaa teatesse suhtunud skeptiliselt ning pidanud seda pigem poliitiliseks manöövriks.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: