Briti välisminister: Putini Süüriast väljatõmbumine sarnaneb teatele, et ta on "oma naise peksmise järele jätnud" ({{commentsTotal}})

Suurbritannia rahandusminister Philip Hammond
Suurbritannia rahandusminister Philip Hammond Autor/allikas: Caren Firouz/Reuters/Scanpix

Briti välisministri Philip Hammondi arvates ei vääri Venemaa president Vladimir Putin mingit kiitust vägede osalise väljatõmbamise eest Süürias, sest probleemne oli juba see, et Venemaa sinna üleüldse koole ja haiglaid pommitama läks. Ministri arvates meenutab kogu Süüriast vägede väljaviimise uudis teadet, justkui oleks Putin praeguseks "oma naise peksmise järele jätnud".

"Läheb üks isik teise riiki ja hakkab seal tsiviilelanikkonda pommitama, haiglaid ja koole hävitama. Kui nad on otsustanud, et neil sai selleks korraks küllalt, siis ärme hakka neid selle eest liiga palju kiitma. See on umbes sama hea, kui öelda, et "ta on oma naise peksmise järele jätnud". Asjaolu, et nad seal üleüldse on see, mille vastu me peame endiselt protestima. Me ei pea kindlasti jagama neile kiitust lihtsalt selle eest, et nad on oma ebaseaduslikku tegevust tagasi tõmbamas," vahendas ajaleht The Daily Telegraph Hammondi parlamendi alamkoja ees öeldud sõnu.

"President Bashar al-Assadi ja Putini omavahelised suhted on kolleegide seas palju spekulatsioone tekitanud. Kuid ma olen veendunud, et olukord on sama, mis ta on alati olnud. President Putin oleks saanud kogu selle asja ära hoida aastaid tagasi ühe telefonikõnega president al-Assadile, mille raames ta oleks andnud viimasele tuleviku tarvis vennalikku nõu tervist ja heaolu puudutavates küsimustes," lisas Briti välisminister.

Kogu sõnavõtt sai alguse vastusest konservatiivist rahvasaadiku Richard Benyoni küsimusele, kus viimane rõhutas, et Putini sammu tuleks käsitleda ettevaatlikult ning Venemaa tuleb Süürias sooritatud sõjakuritegude eest ka vastutusele võtta. 

Putin teatas otsusest esmaspäeva õhtul

President Vladimir Putin käskis alustada teisipäevast Süürias paiknevate Vene üksuste osalist äraviimist, kuid tegutsemist jätkavad nii Tartusi mereväebaas kui ka Hmeimimi õhuväebaas.

Esimesed Vene sõjalennukid toodi ära juba eile. Teine rühm lennukeid saabus kodumaale täna hommikul.

"Ülesanne, mis kaitseministeeriumile ja relvajõududele püstitati, on üldiselt täidetud. Seetõttu annan kaitseministrile käsu alustada alates homsest meie Süüria väegrupi põhiosa väljaviimist," lausus Putin esmaspäeval toimunud kohtumisel välisminister Lavrovi ja kaitseminister Sergei Šoiguga.

Riigipea palus Vene välisministeeriumil hoogustada Venemaa osalemist rahuprotsessis Süüria probleemile lahenduse leidmiseks.

Kremli pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul pidas Putin Süüria Assadiga telefonitsi kõnelusi ja teavitas teda Vene vägede väljaviimisest Süüriast. "Kõiges lepiti eelnevalt president Assadiga kokku," ütles Peskov.

Damaskus: Venemaa on lubanud jätkata terrorismivastast võitlust

Süüria presidendi administratsioonist omakorda teatati koheselt, et Venemaa on lubanud jätkata valitsusvägede toetamist "võitluses terrorismiga".

Bashar al-Assadi kantselei pressiteate kohaselt olid Süüria ja Venemaa jõudnud kokkuleppele, et Vene õhuväe kohalolekut saab pärast vahepeal saavutatud sõjalisi edusamme vähendada.

Al-Assad ja Putin olevat täna sel teemal ka telefoni teel nõu pidanud ja nentinud, et otsus on kooskõlas relvarahu jätkumise ja reaalse olukorraga piirkonnas.

Nii Süüria opositsioon, mitmed lääneriigid kui ka erinevad analüütikud on Venemaa teatesse suhtunud skeptiliselt ning pidanud seda pigem poliitiliseks manöövriks.

Kuigi Venemaa on teatanud, et tema õhujõudude operatsioonide sihtmärkideks Süürias on rühmituse ISIS ja al-Qaedaga haru al-Nusra Rinde positsioonid, on kriitikute sõnul Vene lennukid pommitanud peamiselt Süüria presidendi vastu tegutsevat nn mõõdukat opositsiooni, sealhulgas ka üksusi, keda toetavad lääneriigid.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: