Kaks kolmandikku venemaalastest oleks NSV Liidu säilitamise poolt ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Suurem osa venemaalasi vastaks praegu Nõukogude Liidu säilitamise küsimuses jaatavalt. Tulemus on sarnane 25 aastat tagasi korraldatud rahvaküsitlusega, mis tollal täitmata jäi. Rahva soovi eiramises süüdistatakse peamiselt president Mihhail Gorbatšovi ja "tema võitluskaaslasi".

Kui rahvahääletus leiaks aset praegu, vastaks Venemaa avaliku arvamuse uurimise keskuse (VTsIOM) uuringu kohaselt pea kaks kolmandikku venemaalasi taas jaatavalt küsimusele, kas Nõukogude Liit on vaja säilitada.

NSV Liidu säilitamist pooldavate vastajate arv kasvab vanusega: kõige rohkem NSVL-i säilitamise pooldajaid on üle 60-aastaste vanuserühmas (76 protsenti), kõige vähem noorte, 18-24-aastaste seas (47 protsenti).

Vaid iga viies oleks NSV Liidu säilitamise vastu, 16 protsenti jäid vastuse võlgu.

Küsimusele, kes on süüdi 17. märtsil 1991 NSVL-i säilitamise poolt hääletanud kodanikkonna tahtmise täitmata jätmises, vastas rohkem kui veerand, et president Mihhail Gorbatšov ja tema võitluskaaslased, 17 protsendi hinnangul kõrgeim võim, 13 protsenti pidas süüdlaseks Venemaa esimest presidenti Boriss Jeltsinit ja tema meeskonda.

Referendumiotsuse elluviimata jätmise põhjusena nimetati ka Belovežje leppeid Sõltumatute Riikide Ühenduse moodustamisest, sisepoliitilist võitlust ja väliseid mõjutusi, riigi lagunemise möödapääsmatust, NSV Liidu riigijuhtide (Andropovi, Ševardnadze, Kutšma, Hruštšovi jt) tegevust ja asjast huvitatud eliiti.

Sama paljud leidsid, et süüdlasi ei ole. Muid vastuseid pakkus kaks protsenti vastajatest, 40 protsenti ei osanud vastust anda.

Küsitlus leidis aset 5.-6. märtsini Venemaa 46 regiooni 130 asulas 1600 täisealise inimese hulgas.

NSV Liidu säilitamise rahvahääletus leidis aset 17. märtsil 1991. Seal esitati küsimus NSV Liidu säilitamisest võrdõiguslike vabariikide uuenenud liiduna. Selles osales 79,5 protsenti NSV Liidu hääleõiguslikust kodanikkonnast, kellest 76,4 protsenti pooldas uuenenud NSV Liidu säilitamist.

Toimetaja: Greete Palmiste

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: