Tunne Kelam: partnerid ei võta Euroopa Liitu tõsiselt, kuna meil puudub sõjaline võimekus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Täna toimus Euroopa Parlamendis ekspertide ning Euroopa Liidu välisteenistuse esindajate Süüria-teemaline kuulamine. Välis- ja julgeolekukomisjoni liikme Tunne Kelami hinnangul osutas arutelu veel kord Euroopa Liidu tõsiseid puudujääke rahvusvaheliste konfliktide haldamisel.

"See ilmnes viimati Süüria vaherahu korraldamisel. Viimane otsustati USA ning Venemaa, kahe jõupositsioonil oleva riigi kokkuleppega, millest Euroopa Liitu alles tagantjärele informeeriti," ütles Kelam. "Nõnda on meile jäänud humanitaarabi pakkuja ning põgenike vastuvõtja, vanas kõnepruugis halastaja Samaariamehe roll," tõdes eurosaadik.

Tunne Kelami hinnangul on Euroopa Liidu põhiline nõrkus rahvusvaheliste konfliktide lahendamisel strateegilise alternatiivi puudus. "Üritame jätkuvalt konfliktide lahendamist nõrkusepositsioonilt, kuivõrd EL-i partnerid teavad, et me pole valmis sõjaliseks sekkumiseks, isegi mitte sellega usutavaks ähvardamiseks, mis samuti kuulub edukate läbirääkimiste konteksti," märkis Kelam

Ta ütles, et ekspertide väitel tuntakse Euroopa Liitu Lähis-Ida riikides just humanitaarabi ja koolituse pakkujana, kellelt aga ei osata oodata kriiside lahendust.

Teine põhiline moment Süüria konfliktist arusaamiseks on see, et vastupidi Venemaa poolt ning osalt läänes levitatud arusaamadele nagu tuleneks suurim oht ISIS-e terroristidelt, on praeguseks tegemist omalaadse al-Assadi diktatuuri ning ISIS-e sümbioosiga.

"Kumbki neist kahest ei näe teist poolt põhilise vaenlasena," ütles Kelam. "Assadi jaoks on põhivaenlaseks igasugune Süüria opositsioon tema režiimile. Kodumaise vastupanu likvideerimiseks rakendatav süstemaatilise hävituse strateegia on ekspertide arvates põgenike- ja humanitaarkriisi peamine allikas. Süüria põgenike peamine motiiv turvapaiga otsimisel on al-Assadi terror," toonitas Kelam.

Samale osutab Venemaa sõjaline sekkumine, milles ekspertide hinnanguil on ISIS-e vastu suunatud vaid iga kuues pommituslend. Põhiosa Venemaa tähelepanust keskendub tema liitlase al-Assadi vastaste hävitamisele ning al-Assadi kontrollitud piirkonna laiendamisele.

"Süüria kriisi kõige tõenäolisem ajutine lahendus võiks olla uus külmunud konflikt, milles al-Assad lepib kontrolli taastamisega Süüria lääneosa üle ning ISIS-le jäävad idapoolsed väheasustatud piirkonnad," ütles Kelam.

"Isegi kui selle tagajärjel vägivalla kasutamine vaibuks, kujuneb taolise "lahenduse" peamisteks ohvriks valdav enamus tavalisi süürlasi, kes ei lepi al-Assadi režiimiga, ega saa hellitada mingit lootust hävitatud kodudesse tagasipöördumisel," nentis eurosaadik.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: