Analüütikud: ISIS on kaotanud 2015. aasta algusest 22 protsenti aladest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Iraagi julgeolekujõud võtsid Iraagis Ramadi lähedal maha ISIS-e lipu.
Iraagi julgeolekujõud võtsid Iraagis Ramadi lähedal maha ISIS-e lipu. Autor/allikas: Stringer/Reuters/Scanpix

Äärmusrühmitus ISIS on kaotanud 22 protsenti 2015. aasta alguseks hõivatud territooriumist, teatasid Briti luureanalüüsiga tegeleva IHS Jane'si sõjandusanalüütikud.

ISIS-e käes on jätkuvalt suured alad Iraagis ja Süürias, ent rühmitus oli sunnitud loovutama 14 protsenti 2015. aasta alguseks hõivatud aladest läinud aastal ja veel kaheksa protsenti tänavu, selgub IHS-i üksuse Conflict Monitoring analüüsist.

Mõttekoja teatel oli esmaspäevase seisuga ISIS-e valduses 73 440 ruutkilomeetri suurune ala, mis võrdub umbes poole Inglismaa territooriumiga.

Süüria valitsusväed on saavutanud sõjalist edu riigi lääneosas ja on nüüd viie kilomeetri kaugusel iidsetest Palmyra varemetest, mille ISIS-e võitlejad 2015. aasta mais hõivasid.

"ISIS leiab end üha suuremast isolatsioonist ja seda tajutakse alla käimas," ütles IHS-i vanemanalüütik Columb Stack.

Tema sõnul mängib ISIS-e sõjaline ebaedu trumbid kätte selle peamisele rivaalile, Al-Qaeda Süüria harule Al-Nusra Rindele. "Isolatsioon ja edasised sõjalised lüüasaamised muudavad ISIS-e jaoks raskemaks välismaa pühasõdalaste seast uute võitlejate värbamise Süüriass ," lausus Strack.

Pärast Süüria-Türgi piiril asuva strateegilist tähtsa Tal Abyadi linna kaotust eelmisel aastal hakkas IHS tuvastama märke ISIS-e rahalistest raskustest, seisab mõttekoja analüüsis.

Rahalisi raskusi, mida on ilmestanud maksutõusud ning ISIS-e juhitud avalike teenuste, nagu prügikorjamine ja avaliku korra tagamine, kulude suurenemine ning võitlejate palkade vähendamine 50 protsenti, süvendavad USA ja Venemaa õhurünnakud rühmituse naftatuluallikatele, lisasid sõjanduseksperdid.

Venemaa teatas esmaspäeval, et alustab vägede väljaviimist Süüriast, kuulutades, et üle viie kuu kestnud õhusõda aitas "radikaalselt muuta olukorda terrorismivastases võitluses".

ISIS-e vastu võitleva USA juhitava koalitsiooni pressiesindaja Steve Warren ütles jaanauris, et ISIS on kaotanud umbes 40 protsenti Iraagis kunagi kontrollitud territooriumist.

Teisalt on ISIS suurendanud oma haaret Liibüas, kus rühmituse käes on Sirte linn ja seda ümbritsevad alad. Liibüas on ISIS-ell hinnanguliselt 5000 võitlejat.

Ekspertide sõnul on ISIS-el sillapea ka Jeemenis.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: