USA karmistab veelgi Põhja-Korea sanktsioone ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põhja-Korea piirivalvurid patrullimas Yalu jõe kallastel
Põhja-Korea piirivalvurid patrullimas Yalu jõe kallastel Autor/allikas: Reuters

USA president Barack Obama teatas kolmapäeval, et andis käsu Põhja-Korea sanktsioonide karmistamiseks seoses viimase aja tuuma- ja raketikatsetustega, teatas Valge Maja.

Pressesindaja Josh Earnesti sõnul on uued sanktsioonid kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu seisukohtade ja Ühendriikide liitlaste ees võetud kohustusega hoida Põhja-Koread surve all. Earnesti kinnitusel jätkavad USA ja liitlased Põhja-Korea survestamist senikaua, kuni riik hakkab täitma oma rahvusvahelisi kohustusi.

Uued sanktsioonid võimaldavad muu hulgas külmutada Põhja-Korea võimuesindajate vara Ühendriikides ja nendega keelustatakse kõikide toodete eksport ja import kahe riigi vahel. Siiani oli ameeriklastel võimalik kaubelda Põhja-Koreaga piirangutega ehk tegemist polnud nii karmide sanktsioonidega nagu rakendati kunagi Iraani või Birma puhul.

Uued sanktsioonid võimaldavad ühtlasi lisada musta nimekirja isikud, kes on seotud Põhja-Korea majanduseluga ja see kehtib ka USA kodanike kohta. Tõhustub ka pangasektori kontroll ja mistahes Põhja-Koreaga seotud rahaülekandeid üritatakse takistada.

Põhja-Korea korraldas 6. jaanuaril neljanda tuumakatsetuse ja 7. veebruaril ballistilise raketi katsetuse, mis vallandasid rahvusvahelise kogukonna pahameeletormi.

Märtsi algul kehtestas ÜRO Julgeolekunõukogu Pyongyangile seni rangeimad sanktsioonid hiljutise tuuma- ja kaugmaaraketi katsetuse eest.

Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni sõnul kavatseb riik lähiajal veel katsetada tuumalõhkepäid ja mitmeid erinevaid ballistilisi rakette. Katsetused parandavad Kimi sõnul Põhja-Korea "tuumarünnakuvõimet".

Põhja-Korea mõistis kolmapäeval propagandamaterjalide varguse üles tunnistanud USA tudengi riigivastaste kuritegude eest 15 aastaks sunnitööle. Uudisteagentuur Xinhua edastas napisõnalises uudises Pyongyangist, et otsuse langetas Põhja-Korea ülemkohus.

Jaanuari alguses teatas Pyongyang, et on kinni pidanud USA Virginia ülikooli 21-aastase tudengi Frederick Otto Warmbieri, kes väidetavalt pani riigis Washingtoni käsul toime "vaenulikke tegusid". Warmbier ütles hiljem, et ta võttis Pyongyangi hotelli personaliruumist kaasa ühe propagandaplakati

Valge Maja süüdistas kolmapäeval Põhja-Koread, et ameeriklane vangistati poliitilistel motiividel ja nõudis tema viivitamatut vabastamist.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: