Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikk Marran: idanaabri "migratsioonirelv" paneks Eesti piiri surve alla, kuid meie julgeolekujõud on selleks valmis

Foto: ITAR-TASS/Scanpix

Teabeameti juhi Mikk Marrani sõnul on Venemaa teadlikult kasutanud pagulasvoogu nn. migratsioonirelvana ning nentis ka, et kui see "relv" peaks pöörduma Eesti suunas, siis jääksid meie piiripunktid tõsise surve alla. Samas leidis teabeameti juht, et Eestil on olemas võimekus taolise rändesurvega tegeleda.

"Venemaa on viimastel kuudel kasutanud relva, mida nimetatakse ka migratsioonirelvaks," nentis Marran saates "Ringvaade". Teabeameti juhi arvates sooviti seda "relva" kasutades testida Norra, Soome ja Rootsi piirivalve võimekust.

"Ühtlasi taheti testida ka nende ühiskondade suutlikust sellises surve olukorras hakkama saada," lisas Marran. Samuti märkis ta, et huvitav oli ka jälgida, kuidas põgenikevood päeva pealt katkesid. "Minule annab see selge vihje sellest, et antud tegevus sai toimuda ainult Vene võimude heaks kiidul kui mitte õhutamisel," sõnas Marran.

Teabeameti juhi sõnul lõpetas Moskva aktiivsema "migratsioonirelva" kasutamise pärast seda, kui Soome, Norra ja Rootsi juhid võtsid Vene võimudega ühendust. "Huvitav on ka see, et Vene piirivalvurite väitel on paljudel põgenikel juba aastaid Vene elamisluba olemas, mis tähendab, et tõenäoliselt koguti inimesed bussidesse ja suunati piirile," selgitas Marran.

Teabeameti juht tõdes, et "migratsioonirelvaga" seotud situatsiooni ei saa Eestis välistada. "Kui seda relva tahetakse kasutada Eesti või Läti vastu, siis on kindlasti võimalik. Kuid seejuures olen ma kindel, et meie julgeolekuasutused jälgivad igapäevaselt olukorda ja politsei- ja piirivalveamet on taoliseks olukorraks valmis," kinnitas Marran.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: