Paet: 3,7 miljonit Süüria last on näinud ainult sõda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Videokaader nälginud imikust, mis on väidetavalt salvestatud Süüria loodeosas asuvas Madaya linnas
Videokaader nälginud imikust, mis on väidetavalt salvestatud Süüria loodeosas asuvas Madaya linnas Autor/allikas: Pressimaterjal/Reuters/Scanpix

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul möödus sel nädalal viis aastat Süüria kodusõja algusest, mille suurimaks kaotajaks on lapsed, kes on pidanud üles kasvama hirmu, vägivalla, meeleheite ja ebastabiilsuse õhkkonnas, 115 000 Süüria last on sündinud põgenikena.

"3,7 miljonit Süüria last on sündinud pärast Süüria sõja algust 2011. aastal. Nad pole näinud midagi peale sõja ja vägivalla, on suur risk, et neist saab kadunud põlvkond," ütles Paet.

ÜRO Lastefond (UNICEF) avalikustas sel nädalal raporti, milles tõdetakse, et ükski Süüria piirkond pole lastele turvaline. Kokku on sõjast mõjutatud üle 8,4 miljoni Süüria lapse, mis on 80 protsenti kõigist Süüria lastest. Ainuüksi eelmisel aastal sooritati laste suhtes Süürias 1500 ränka rünnakut, kolmandik hukkunud lastest tapeti koolis või kooliteel.

Paeti sõnul on ka suur probleem, et praeguseks viis aastat kestnud sõja järel pole 2,8 miljonil lapsel ligipääsu haridusele. "Konflikti osapooled värbavad lapsi oma ridadesse. Samal ajal suletakse koole ja koole rünnatakse. UNICEF-i andmetel rünnati möödunud aastal koole enam kui 40 korral," ütles ta.

Samuti ohustavad Süüria lapsi mitmed haigused ja eluks vajaliku nappus. "Haigused, millest suudeti varem juba praktiliselt vabaneda, on Süürias taas levima hakanud, nende hulgas lastehalvatus," ütles Paet.

Paet rõhutas, et kui Süürias kodusõda ühel hetkel lõppeb, on just noorel põlvkonnal oluline roll riigi ülesehitamisel ehk peame kaasa aitama sellele, et Süüria lastel säiliksid unistused ja usk paremasse homsesse.

"Rahvusvahelisel kogukonnal on kohustus tagada Süüria laste õiguste kaitse, humanitaarabi jõudmine abivajajateni ning ligipääs haridusele," lisas ta. 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: