Tüür: Savtšenko on vaenlane, keda Kreml kasutab rahva meelsuse kujundamiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vladimir Putin suurel pressikonverentsil
Vladimir Putin suurel pressikonverentsil Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eesti välispoliitika instituudi eksperdi Karmo Tüüri hinnangul mõisteti Savtšenko süüdi Venemaa kodanike meelsuse kujundamise huvides, mistõttu õigusmõistmisega pole siin suurt midagi tegemist.

Tüür ütles ERR-i raadiouudistele antud intervjuus, et Venemaal tehakse välispoliitikat suuresti televisiooni jaoks ehk selleks, et kujundada Vene kodanike meelsust ning kütta üles lojalistlikke meeleolusid.

"Ukraina sõjaväelase Natalia Savtšenko kohtuprotsess on osa taolisest meediale suunatud välispoliitikast ja õigusmõistmisega pole siin suurt midagi tegemist, sest kõigile on teada, et kohtunikud täidavad oma instrumentaalset rolli ette määratud mängus," nentis Tüür.

Tema sõnul pidi Savtšenko, kes mängib vaenlase rolli, saama süüdimõistetu olenemata uurimise käigus ilmnenud asjaoludest. "See meenutab üsna tugevalt Eesti kaitsepolitseiniku Eston Kohveri juhtumit alates tulevase kohtualuse üle piiri toimetamisest, lõpetades näitliku televisiooni jaoks mõeldud süüdimõistmisega," leidis Tüür.

Välispoliitika ekspert avaldas lootust, et ka Savtšenko vahetatakse sarnaselt Kohverile mõne Ukrainas kinnipeetava isiku vastu välja. "Vahetusmaterjali peaks Ukraina poolel piisavalt olema," märkis Tüür.

Tema arvates määratakse Savtšenkole karistus, mis oleks piisavalt kaalukas ning annaks alust tähtsa kinni peetava välja vahetamiseks. "Selleks peaks üpris täpselt teadma mingit Vene sõjaväelast, kes on Ukrainas kinni peetud aga taolistest vangidest mul teave hetkel puudub," sõnas Tüür.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: