Politsei: trahvid võiks siduda sissetulekuga ({{commentsTotal}})

Politsei.
Politsei. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti võiks siduda trahvid rikkuja sissetulekuga, nagu seda on tehtud Soomes, leiab politsei- ja piirivalveameti peadirektori asetäitja Joosep Kaasik.

"Kui rääkida suurest plaanist, siis loomulikult oleks pikas perpektiivis väga hea, kui karistused saaks väga selgelt siduda inimese sissetulekuga, nagu seda on tehtud näiteks Soomes," ütles Kaasik Vikerraadio saates "Uudis+".

"Idee mõttes ja tulevikku vaadates oleks see võib-olla õiglasem ja mõistlikum," märkis Kaasik. Ta lisas, et selline süsteem võimaldaks igale rikkujale määrata sellise karistuse, mis teda ka reaalselt mõjutaks.

"[Praegune olukord on selle koha pealt] pisut keeruline, sest me püüame küll arvestada inimese eeldatavat sissetulekut ning seda saab ka erinevate asjade järgi hinnata, aga täpset informatsiooni, kui suur on inimese sissetulek, ei ole meil võimalik vahetult kohapeal saada, kui kellelegi karistust määrame," selgitas Kaasik.

"Küll aga saame me tugineda isiku ütlustele, tema võimalikule tööle ja kõigele muule sellisele."

Uus kord ei too kahekordseid trahve

Riigikogu plaanib sel kolmapäeval kinnitada trahviühiku kahekordse tõusu. Kaasiku kinnitusel ei tähenda see, et politseinikud hakkavad seniseid trahvisummasid automaatselt kahega korrutama.

"Trahve määratakse ikkagi selleks, et inimese käitumist mõjutada. Trahvide määramise juures arvestatakse teo asjaolusid, kes teo toime pani, tema varasemat tausta ja kõike muud sellist. Ja selle järgi siis otsustatakse, milline on konkreetne karistus selle isiku mõjutamiseks," rääkis ta.

"Kindlasti ei saa eeldada, et kui trahviühik tõuseb kahekordseks, siis on ka kõik trahvid automaatselt kahekordsed. Seda kindlasti ei juhtu. Me vaatame trahvimäärad üle /.../ ja püüame siin ikkagi arvestada mõistlikkuse printsiipi."

Kaasiku sõnul on politseinikele pandud paika juhised, mis aitavad trahvisummat arvestada. "Politseiniku kaalutlusõigus on seaduse järgi tegelikult kogu sanktsiooni vahemik. /.../ Küll aga oleme me pisut täpsustanud või aidanud politseinikke selles osas. Me oleme pannud paika raamid, mis hõlbustavad trahvi määramist."

Kui praegune trahviühik on neli eurot, siis uus oleks kaheksa eurot. Trahviühiku järsku tõusu õigustatakse väitega, et alates 2001. aastast pole need sama hästi kui tõusnud.

Reformierakondlasest endine siseminister Kalle Laanet ütles Postimehele, et kui seadus sellisel kujul vastu võetakse, siis tuleb politseinikele teha igal juhul koolitus, kuidas trahvimisega kaasnevaid karistusi päriselus rakendada.

Toimetaja: Oliver KahuHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: