Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Andres Mäe: Vene naftatootjad on üha enam huvitatud maagaasist

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Olukorras, kus naftatootmine on sanktsioonide tõttu raskendatud, on Venemaa naftatootjad üha tõsisemalt huvitumas maagaasi ekspordist ja seades sellega surve alla monopoli Gazpromi, selgitas energeetikaekspert Andres Mäe.

Mäe rääkis intervjuus Vikerraadiole, et Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide mõju on olnud arvatust teistsugune. Tootmine pole kukkunud, sest maksimaalselt on ära kasutatud olemasolevaid leiukohti ja puurauke.

Sanktsioonid seevastu on suunatud põhiliselt uute leiukohtade kasutuselevõtu piiramiseks või raskesti kättesaadava nafta tootmisele.

"Kõige tõhusamalt on mõjutanud Venemaa naftasektorit see, et firmad ei saa enam väga soodsatel tingimustel ja pika aja peale välispankadest laenu. See rahastamise piirang on koos nafta odavnemisega mõjutanud sektorit kõige rohkem," tõdes Mäe.

Praegune situatsioon sunnib tootjaid otsima uusi tuluallikaid. Mäe sõnul tasub meeles pidada, et sanktsioonide alt on väljas kogu maagaasisektor.

"Tõenäoliselt Vene naftafirmad on suutelised eksportima ka maagaasi. Siin on tõsine rebimine ja poliitilise surve avaldamine juba märgata. Suuremad naftafirmad nagu Rosneft, Novatek ja teised tahavad oma osa saada maagaasi ekspordis," lausus ekspert.

Konkurents ja surve võib lõppeda Gazpromi ekspordimonopoli piiramisega, avatakse eksporditurg ka teistele teistele või hakkavad need firmad Gazpromi kaudu maagaasi eksportima. "Siin on küsimus hinnas ja sissetulekus, sest teised toojad ei taha Gazpromi mingil juhul nuumama hakata ja hinnas kaotada," analüüsis Mäe.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: