Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomla: Repsi väljaviskamine Keskerakonnast pole lihtne

Mailis Reps
Mailis Reps Autor/allikas: Фото: Scanpix

Politoloogi Rein Toomla sõnul on Keskerakonnas keerulised ajad ja lõhe süveneb. Täna arutab Keskerakonna aukohus Mailis Repsi erakonda sobivust, kuid Toomla sõnul pole tema väljaheitmine lihtne, sest tegemist on väga kogenud poliitikuga.

Keskerakonnas kogub täna taas tuure sisemine vastaseis Kadri Simsoni ja Edgar Savisaare pooldajate vahel. Esmalt arutab erakonna aukohus Mailis Repsi sobivust erakonda ning päraslõunal kogunev juhatus Kadri Simsoni sobivust fraktsioonijuhina, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Sisemised vastuolud Edgar Savisaare ja Kadri Simsoni pooldajate vahel on Keskerakonnas valitsenud ligi pool aastat. Politoloog Rein Toomla hinnangul on selles vastasseisus täna üks väga keeruline päev.

Toomla ütles, et esmalt on Keskerakonna aukohus täna väga keerulise valiku ees, sest kui uskuda seda, mida pannakse süüks kunagisele erakonna aseesimehele Mailis Repsile, siis võiks teda ees oodata koguni väljaviskamine. Samas nii lihtne see Toomla sõnul pole.

"Mailis Reps on Keskerakonnas väga tuntud poliitik, ta on olnud minister, riigikogu liige vist 2003. aastast. See tähendab seda, et kui sellisest persoonist tahetakse lahti saada, erakonnast välja heita, siis peab paturegister olema väga suur," selgitas Toomla.

Samas võiks Repsi kiire väljaviskamine muuta jõudude vahekorda Keskerakonna parlamendifraktsioonis ja sillutada teed Jaanus Karilaiule fraktsiooni esimeheks saamisel.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal ütles, et kindlasti on vara rääkida Mailis Repsi väljaheitmisest ja karistamisest. Lisaks ei pruugi Repsi kaasus jõuda arutlusele läbi aukohtu otsuse ka tänasele Keskerakonna juhatuse istungile.

"Mulle arusaadavalt aukohtu istung ei lõpe ära enne, kui on erakonna juhatuse koosolek pihta hakanud, nii et juhatuse koosolekul Mailis Repsi personaalküsimust arutelu alla tulla ei saa, sest aukohus pole oma ettepnakeut teinud. See jääb kuskile tulevikku järgmiste juhatuste tarbeks," rääkis Toobal.

Kui Keskerakonna aukohus algab ennelõunal, siis kell 15 algab partei juhatuse koosolek ja seal selguvad juhatuse kandidaadid parlamendi keskfraktsiooni esimehe kohale. Eile käis oma kandidatuuri välja Jaanus Karilaid.

Tõenäoliselt pälvib ta ka juhatuse heakskiidu, ent sellest ei pruugi piisata, et ta saaks Kadri Simsoni asemel fraktsiooni esimeheks kolmapäeval toimuval salajasel hääletusel.

"Erakonna juhatus ei otsusta, kas fraktsiooni esimees on kodanik A või B, vaid erakonna juhatus seab üles kandidaadi, kelle üle fraktsioni liikmed hakkavad kolmapäeva hommikul valikut tegema," selgitas Toobal.

Rein Toomla sõnul on Keskerakonnas keerulised ajad ja lõhe süveneb.

"Pingestatus kahe institutsiooni vahel kasvab, aga samaaegselt juhatus ei saa väga palju fraktsioonile ette kirjutada - kas mingite karistustega ähvardamisega, näiteks, et hakkame teid lausa ühekaupa erakonnast välja viskama. See on väga keeruline ettevõtmine. Teisest küljest, vaevalt, et fraktsioonil õnnestub kuidagi hakata juhatust mõjutama, nii et selles tähenduses võiks jääda selline, võiks öelda, peaaegu igavene patiseis," rääkis Toomla.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: