Eestis käivitus kaduma läinud laste otsimist kiirendav kiirteavitussüsteem Katrin Alert

Foto: ERR

Tänu SA-le Kadunud jõudis Eestisse kadunud laste kadumisteadete võimalikult kiireks levitamiseks loodud kiirteavitussüsteem, mis abil on võimalik teavitada kogukonda kadunud lapsest ning koguda esimeste väärtuslike tundide jooksul võimalikult palju teavet.

Eestisse laienes 1996. aastal USA-s loodud kiirteavitussüsteem, mille abil saab võimalikult kiiresti levitada teavet teadmata kadunud laste kohta. Eestis kannab see süsteem nime Katrin Alert ning see sai nime 13-aastase Katrini järgi, kes jäi kadunuks 2000. aastal ja keda pole siiamaani üles leitud, vahendas "Ringvaade".

Eradetektiiv ja SA Kadunud juht Aare Rüütel ütles, et taoline nimi valiti, kuna sellega soovitakse vanale juhtumile tähelepanu juhtida.

"Me oleme kaks aastat seda süsteemi sisse töötanud, taganud selle, et see oleks kiire ja meil on kokkulepe Digiekraanidega, kellele on ekraanid kaubanduskeskustes ning PublicTv-ga, kellel on ekraanid ühistranspordis üle-Eesti," rääkis Rüütel.

Tema sõnul on neid teabepunkte vaja juurde luua nii tanklatesse, kioskitesse ja igale poole, kus see võimalik on. "Kui kellegil on ideid, kuidas paremini ja efektiivsemalt teavet levitada, siis võtke ühendust meiega," sõnas Rüütel.

"Eesmärk oleks jõuda sel aastal Riia lennu- ja bussijaama, sest see esimene peatuskoht kuhu välismaale suunduvad alaealised kodust ära jooksnud jõuavad," märkis eradetektiiv. Samas pole Läti selle süsteemiga liitnud, kuid Eesti SA-l on lõunanaabrite juures vabatahtlikest koosneb partnerorganisatsioon, kellega sel teemal tehakse koostööd.

Kiire tegutsemine on kadunud inimeste otsimise puhul oluline, kuna esimestel tundidel on võimalik koguda kõige värskemat teavet, mille toel saab ka operatiivselt tegutseda. "Teave vananeb kiiresti, sest inimesed ei mäleta, videokaamerad ei salvesta ja lahkutakse sündmuskohast," selgitas Rüütel.

Seetõttu aitabki kadunud laste otsimiseks loodu kiirteavitussüsteem kaasata otsingutesse tervet kogukonda ja koguda maksimaalset infot ning kaasata otsingutesse võimalikult palju inimesi. "Meil on kuskil 500 kuni 1000 inimest üle Eesti, kes aktiivselt on päeval väljas," märkis Rüütel.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: