Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: iidne Palmyra linn pärast Süüria sõja rindejoone taandumist

Palmyra kultuuriväärtuste hävimise pärast on ajaloolased muretsenud pikka aega. Kui mõne aasta eest tuli teateid sellest, et Süüria kodusõda räsib muistseid linnavaremeid, siis möödunud suvest saabusid teated, et ISIS-e võitlejad õhivad kultuurimälestisi ja müüvad ajaloolisi esemeid mustale turule. Eilne teade ISIS-e täielikust taandumisest Palmyras avab võimaluse hinnata sõjategevuse tegelikku kahju.

Möödunud nädalal saabusid teated, et Süüria valitsusväed on Palmyra linna tagasivallutamises edu saavutamas. Eile kinnitati, et Vene õhuvägede toel võeti iidne linn taas üle.

Vahetult pärast Islamiriigi üle saavutatud võitu helistas Venemaa president Vladimir Putin Süüria ametivennale Bashar al-Assadile, et õnnitleda Süüra valitsusvägesid olulise võidu üle. Ühtlasi helistas Putin ÜRO UNESCO peadirektorile Irina Bokovale ja andis lubaduse, et vene väed osalevad linna puhastamises miinidest.

Samuti lubas Putin, et kahe riigi väed asuvad hindama Plamyrale tekitatud kahju ja töötavad välja plaani selle kohta, mida on veel võimalik taastada.

Süüria muististevalitsuse juht teatas aga, et tema ametkonnal kuulub Islamiriigi purustatud Palmyra iidsete mälestiste taastamiseks viis aastat. "Kui saame UNESCO heakskiidu, kulub meil pühasõdalaste hävitatud või kahjustatud objektide taastamiseks viis aastat," ütles Maamoun Abdulkarim.

ISIS vallutas Palmyra 2015. aasta mais ning vallandas sealseid mälestisi hävitama asudes ülemaailmse pahameeletormi. UNESCO nimetas purustustööd sõjaroimaks.

Palmyra: 2. sajandi Dubai

Palmyra oli kohaliku kuningriigi pealinn, mis allus 1. sajandist Rooma impeeriumile ning sai peamiste kaubandusteede sõlmpunktiks. Siiani on seal säilinud sambaid, templeid ja roomaaegne teater.

Briti arheoloog Emma Loosley, kes töötas kolm aastat Palmyra lähedal, kommenteeris möödunud aasta augustis BBC-le, et Palmyra tähtsus on suurem, kui seda arvatakse ja sellest räägitakse.

"Palmyra esindab väga haruldast kultuuri. See ei olnud roomlaste rajatud linn, millesarnast koopiat võiks mujalt näha," rääkis Loosley.

Tema sõnul oli Palmyra jõukas impeerium, mille kõrghetk jäi 2. sajandisse. "Nagu üks arheoloogidest selgitas: Palmyra oli oma ajastu Dubai," sõnas arheoloog. Palmyra jõukust näitab ka see, et linn oli seotud Egiptusega - tegemist oli ühe olulisima kultuuriga maailmas.

BBC aruteluring: miks süürlased ei reageeri Palmyra hävitamisele välismaale sarnaselt? Video on inglise keeles ja selles räägib lisaks Araabia teemade ajakirjanik Mahmoud Ali Hamadile ka arheoloog Emma Loosley.

Sõda on süürlased hävitustööde suhtes apaatseks muutnud

BBC Araabia piirkonna ajakirjanik Mahmoud Ali Hamad selgitas, et ISIS-e jaoks on oluline Süürlastele olulised kultuuriväärtused hävitada selleks, et kehtestada enda režiim.

"Lapsed on nendes varemetes mänginud, inimesed nendega koos üles kasvanud, piirkonda külastanud - inimesed identifitseerivad end läbi selle piirkonna. Niisiis, nähes, et piirkonda süstemaatiliselt hävitatakse - nagu ISIS teeb -, on südantlõhestav," rääkis ta BBC saates.

Palmyrast suuremat meelehärmi valmistasid süürlastele õhurünnakud Aleppo kindlusele, mis on Hamadi sõnul Süüria ühisteadvusele ja rahvale palju lähedasem, kui Palmyra, sest see on seniasustatud piirkonnas ja vanematele elurajoonidele lähedal.

"Kurb reaalsus on, et sõda võttis inimestelt võime tunda šokki, sest nii paljud imepärased kultuurimälestised on juba hävitatud, ja palju hullemal viisil, kui ISIS praegu seda teeb," märkis Hamad.

Eesti arheoloogide hinnangul on Palmyra ja kõigile Lähis-Ida iidsete alade hävitustööd teinud hindamatu kahju kogu maailma kultuuriloole.

Süüria ja Palestiina - teiste kultuuride häll

"Kujutage ette, et keegi Estonia teatri või laulukaare õhku laseks - sama võivad tunda Süürias elavad väikerahvused," rääkis ERR-i uudisteportaalile Tartu ülikooli orientalistika keskuse vanemteadur Peeter Espak.

Teadlase hinnangul annab ISIS-e laastav tegevus tõenäoliselt tapva löögi enam kui 2000 aastat vastu pidanud väikestele kristlikele kogukondadele, mis on ajalooliselt Süüria aladel paiknenud sadu aastaid enne islamiusu teket 7. sajandil.

"See tuleb arusaamast, et kõik, mis pole Muhamedi või Islamiriigi usundidoktriinidega seotud, tuleb hävitada. Sõda käib ka kultuuri ja ideoloogia hävitamise osas," rääkis Espak ning tõmbas paralleeli Nõukogude Liidu okupeeritud riikide vabadussammaste purustamisega.

"Süüria ja Palestiina on ka teiste kultuuride häll," lausus Espak. Et tõsisem orientalistika uurimine sai hoo sisse alles 150 aastat tagasi, on väga suur osa Lähis-Ida riikide muuseumides asuvatest materjalidest, eriti kiilkirja tekstidest veel uurimata.

ISIS kultuurihävitamistest Iraagis: muistised peegeldavad ebajumalate kummardamist

Iraagis on ISIS-e võitlejad filminud, kuidas nad hävitavad muistseid kultuuriväärtusi Nimrudit ja Niinivet ning muuseume, selgitades, et sealsete kujude näol on tegu ebajumalate kummardamisega, mis tuleb islami kohaselt hävitada.

Iraagi valitsuse hinnangul on aga rünnakud hoopis kate piirkondade rüüstamiseks, et müüa varastatud antiikseid esemeid mustal turul.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: