CNN-ile anti video, mis kujutab tulevasi Pariisi terroriste ööklubis pidutsemas ({{commentsTotal}})

Brahim (vasakul) ja Salah Abdeslam
Brahim (vasakul) ja Salah Abdeslam Autor/allikas: Prantsuse politsei

CNN on enda kasutusse saanud amatöörvideo, kus on näha, kuidas Pariisi ja vähemalt osaliselt ka Brüsseli terrorirünnakutega seotud vennad Brahim ja Salah Abdeslam eelmise aasta alguses ühes Brüsseli ööklubis pidutsevad.

Video on filmitud 2015. aasta 8. veebruaril Brüsseli Louise'i avenüül asuvas luksuslikus ööklubis. Brahim on sigaretiga mees, kes flirdib ühe heledate juustega naisega. Tema noorem vend Salah on aga mees, kes kannab oranži värvi särki.

Märkimisväärne on see, et samad mehed korraldavad islamiäärmuslastena kõigest 9 kuud hiljem suure terrorirünnakute laine Pariisis, milles hukkus kokku 130 inimest ja 7 enesetaputerroristi. Üheks suitsiiditerroristiks oli ka Brahim Abdeslam, kes end ühe kohviku juures õhku laskis.

Salahist sai aga selle ISIS-e rünnakrühma ainus ellu jäänud liige ning seetõttu ka "Euroopa tagaotsituim mees". Lõpuks saadi ta kätte - 18. märtsil tabati ta Belgia politsei eriüksuslaste poolt Brüsseli kurikuulsaks saanud Molenbeeki linnaosas. Advokaadi teatel soovib mees praegu, et ta Prantsusmaale välja antaks, Brüsseli rünnakute kohta ei taha ta võimudele aga midagi öelda.

CNN-ile andsid video kaks Abdeslamide kunagist sõpra, kes olid selle ise ööklubis toimunud peol filminud. Anonüümseks jäänud noormehed tunnistasid, et neil on ka endal raske aru saada, kuidas nende kunagistest sõpradest niivõrd kiirelt äärmuslasteks muutusid.

Karim ja Rachid (nimed muudetud - Toim.) rääkisid, et vanemat venda, Brahimi pidasid nad tõsisemaks noormeheks, Salah olevat olnud aga suur pidutseja.

"Nad olid meeldivad inimesed. Võib-öelda, et nad elasid täiel rinnal. Ma nägin, kuidas Salah tegi nalja, suitsetas, jõi alkoholi ja mängis kaarte. Samuti oli ta justkui nagu "naistemees" ja mingil perioodil oli tal ka tüdruksõber," meenutas Karim.

Rachid märkis, et just pärast seda videole jäänud pidu hakkasidki vennad tasapisi muutuma. "See oli näiteks viimane kord, kui ma nägin neid alkoholi tarbimas," lausus ta.

"Brahim hakkas muutuma religioossemaks. Ta käis reedel mošees palvusel ja palvetas ka kodus," lausus Rachid, kuid mõlemad rõhutasid, et siis ei osanud nad arvata, et vennad on alustanud teekonda äärmusluse poole.

Karim ja Rachid, kes on samuti pärit Molenbeekist, ütlesid, et ise nad selliseid seisukohti ei oma, kuid näiteks Karimi üks sugulane peeti äsja võimude poolt kinni, sest ta kavandas reisi Süüriasse, et seal ISIS-ega liituda. Tegemist oli kõigest 15-aastase noormehega.

"See kõik juhtus nii kiiresti, et meie perekond ei pannud seda peaaegu tähelegi. Lisaks toimub see sageli suletud uste taga, veebis, nende endi tubades," nentis Karim.

Ka mitmed terrorismieksperdid on varem meedias selgitanud, et äärmusrühmitustel õnnestub enda hulka värvata sageli hooletusse jäetud noori, mõnikord ka pisikurjategijaid, kes pole varem eriliste usuliste veendumustega silma paistnud.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: