Fotod ja video: Setumaa Meremäe valla elanikud said meeleavalduse järel soovitud vallavanema tagasi ametisse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1459239469000 | amCalendar}}

Setumaal asuva Meremäe valla elanikud kogunesid täna hommikul vallavolikogu istungile, et toetada vallavanem Rein Järvelille ja vilistada valjuhäälset välja volikogu esimehe Arno Varese algatatud umbusaldusavalduse. Uue hääletuse tulemusel valiti umbusaldatud Järvelill tagasi ametisse. Volikogu esimees astus tagasi.

ERR-i Lõuna-Eesti korrespondendi Mirjam Nutovi sõnul jättis mitukümmend Meremäe valla elanikku täna tööle minemata, et osaleda Meremäe vallavolikogu istungil ja avaldada meelt vallas arenenud sündmuste osas.

Märtsi keskpaigas kirjutas Lõunaeestlane, et politsei algatas Meremäe vallavanema Järvelille (SDE) suhtes väärteomenetluse, et uurida "võimalikku toimingupiirangu rikkumist". Kuu alguses kuulati tunnistajana üle ka vallavalitsuse raamatupidaja. Mis on uurimise põhjus, ei ole politsei ega ka vallavanem veel selgitanud.

„Mul pole sellest praegu midagi rääkida, sest ei tea midagi täpselt,” kinnitas vallavanem Lõunaeestlasele.

18. märtsil esitas kuus vallavolikogu liiget - Arno Vares, Arvo Kaupo, Helgi Metsik, Rein Nikitin, Matti Kõivik ja Mihhail Link - Järvelillele umbusaldusavalduse. Valla 11-liikmelises volikogus annab see enamuse.

Rahvas saadab vallavolikogu esimehe kohalt tagasi astunud Arvo Varese toast välja, skandeerides: "Häbi!"

Volikogu esimees Arno Vares põhjendas Lõunaeestlasele, et Järvelill on vallavanemana kaotanud volikogu usalduse. „Valla juhtimine peab olema läbipaistev ning aus ning see peab paistma ka kõrvalseisjatele läbipaistev ning aus,” ütles Vares Lõunaeestlasele.

Valla elanikud asusid Järvelille toetama ning kogusid Meremäe valla 939 elaniku seast enam kui 400 toetusallkirja. Toetusavaldus avati ka internetis aadressil petitsioon.ee. "Ainult vallarahva hääl võib sellist kiuslikku otsust peatada ja valla normaalset juhtimist taastada," põhjendatakse vallvanema toetust petitsiooni kirjelduses.

Mirjam Nutov vahendas, et kohalikele tundub Varese algatatud umbusaldushääletus ebaausa võimuvõitlusena. Seetõttu jäeti täna tööle minemata ning koguneti hommikul kell 8.30 vallamajja, et avaldada valjuhäälselt Järvelillele toetust. 

Vallaelanikud ei olnud enamus nõus kõrvalt vaatama vallavolikogu esimehe Arno Varese tuima võimu teostamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Volikogu enamus ei kuula rahva häält, nad teevad, mida tahavad ja neid ei huvita üldse Setomaa, Seto teema," rääkis Rikka Ivvani talu peremees Ain Raal.

Ja kui järjekordne otsus "meil on kuus, aga teil ainult viis häält" meetodil läbi suruti ei suutnud rahvas enam end tagasi hoida ning Vares kutsus politsei.

Rahvas juubeldas: Järvelill valiti tagasi ametisse, Vares astus tagasi

Tänasel istungil korraldati uue vallavanema valimine. Kandidaate seati üles kaks, Järvelille kõrval ka endine Võru linnapea ja riigikogu liige Jüri Kaver (RE). Häälte seis jäi 6:4 Järvelille kasuks.

"Otsuse teatamist saatis rahva juubeldamine ja inimestel olid silmis rõõmupisarad, löödi lahti Setu hümn," kirjeldas Notov kohapealseid emotsioone.

"Kuus poolthäält Järvelillele tähendab, et keegi valimisliidust Koduvald pidi vallavanema poolele n-ö üle minema," sõnas ERR-i korrespondent.

"Tänane päev on emotsionaalne, ega mul siin väga palju midagi öelda ei olegi. Soovid ja tahtmised on suured, aga see segadus, mis siin preagu valitseb, on ka piisavalt suur, et sellest jagu saada," kommenteeris Järvelill tagasivalimist.

Meremäe elaniku Rein Kooseri sõnul tahavad vallaelanikud, et võimul olijad ära lepiksid ja hakkaks valla asju koos edasi tegema.

"Enamus on siiski rahul Rein Järvelille tööga, miks nad eiravad rahva tahet," ütles vallaelanik Helve Palm.

"On tehtud parasjagu vigu. Nüüd on Rein ka kõik need vead tunnistanud ja ma loodan, et selliseid asju meie valla elus ei peaks enam korduma," rääkis volikogu liige, valimisliitu Koduvald kuuluv Mihhail Link.

Istungi lõpus teatas vallavolikogu esimees, parteitu Arno Vares varemlubatult tagasiastumisest. Ka seda teadet saatsid vallaelanike valjud ovatsioonid. 

MEREMÄE VALD
Pindala: 132 km²
Elanikke: 939
Rahvastikutihedus: 7,1 in/km²
Keskus: Meremäe

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: