Paide Püha Risti kiriku kell hakkab taas õiget aega näitama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Mitu aastat vaikinud Paide Püha Risti kiriku kell hakkab peagi taas õiget aega näitama, sest ligi 170 aastat tagasi torni paigaldatud kellamehhanism vahetatakse moodsa tehnika vastu. Veel pole otsustatud, kas vana kell leiab koha Järvamaa muuseumis või seda hakatakse eksponeerima kirikus.

Paide Püha Risti kirik valmis 1786. aastal ja 1848. paigaldati torni tunde lööv kell. Paaril viimasel aastal on väsinud kell aga vaikinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mina mäletan veel ja paljud Paide linna kodanikud mäletavad seda, et sättisid oma käekellasid kirikukella pool- ja täistunni löökide järgi õigeks. Ja koolis, kui tund lõppes ja kirikukell lõi, ega siis õpetaja meid enam naljalt kinni hoida ei saanud. Nii et sellel on väga ajalooline tähtsus," selgitas Paide Püha Risti koguduse juhatuse liige Andres Jalak.

"Meil ongi plaanis praegu esimeses etapis teha korda torni seinakell, mis digitaliseeritakse ja saab uue sihverplaadi. See saab uue valgustuse, kõik juhtimine on kaasaegne ja loomulikult siis kõlavad uuesti Paide linna kohal ka täis- ja pooltunni löögid," lisas ta.

Töid hakkab tegema Mäeväli Orelitöökoda, mille omanik Toomas Mäeväli on seda meelt, et mõistlik on loobuda vana kellamehhanismi korda tegemisest, kuna hammasrattad ja laagrid on liiga kulunud ja vana kella hooldamine nõuaks palju vaeva.

Küll aga tuleks vana kella kindlasti eksponeerida Järvamaa muuseumis või Paide kirikus.

"Juba see vana sihverplaat, musta taustaga sihverplaat, on praegu Järvamaa muuseumis. Muuseas, selle uue me taastamegi samasugusena kui see oli. Miks mitte siis ka kogu see kellamehhanism kuskil üles eksponeerida," arvas Jalak.

"Oleme plaaninud terve rea toetuskontserte kirikukella projekti jaoks, kus kogu kontserdi tulu läheb sellesse fondi," lisas ta.

Kellahelid hakkavad Paide kohal kaikuma taas 30. septembril, kui tähistatakse linna 725. sünnipäeva. Enne tuleb annetustena koguda veel umbes 7000 eurot, et remont üldse teoks saaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: