Kaitsja taotles siseministri meilikasti lukustamises süüdi tunnistatud IT-spetsialisti õigeks mõistmist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Andmed veebis. Autor/allikas: PA Wire/Scanpix

Advokaat taotles täna Tallinna ringkonnakohtus mullu augustis siseministri ning politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektori meilikasti lukustamises süüdi tunnistatud IT-spetsialisti süüdimõistmise tühistamist.

Kaitsja Raul Ainla taotles oma apellatsioonkaebuses mullu 8. aprillil Harju maakohtus tehtud süüdimõistva otsuse tühistamist ning uut otsust, millega siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) endine töötaja Mart Pirita (47) õigeks mõistetakse.

Kaitsja hinnangul on Pirita süü tõendamata ning tema tegevuses puudub kuriteokoosseis.

"Seadusandja tahteks ei olnud kriminaliseerida iga väikesemahuline arvutisüsteemi häirimine, vaid just ulatuslikud teenusetõkkeründed (nt Spamming; DoS, Ddos). Õigusriigis ei saa ju olla õige, et iga arvutikasutamine on kriminaliseeritud, sest iga arvutikasutamine häirib (koormab) mõne arvutisüsteemi tööd," ütles Ainla ERR-ile.

Kohus langetab otsuse 15. aprillil.

Mullu kevadel tunnistas kohus Pirita süüdi arvutisüsteemi ebaseaduslikus häirimises ja mõistis talle 13 159,80 euro suuruse karistuse.

Kohus mõistis Piritale sama karistuse, mida nõudis talle kohtuvaidluses riigiprokurör Piret Paukštys. Advokaat Raul Ainla leidis kohtuvaidluses, et tema kaitsealune tuleb kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt sisestas Pirita seadusliku aluse ja volituseta 2014. aasta augustis siseministeeriumi haldusala töötajate kaugligipääsu portaalides 14 kasutaja kasutajatunnused ja ebaõiged paroolid, mille tulemusena nende kontod blokeerusid ja töötajate kaugligipääsu arvutisüsteemi toimimine oli häiritud.

Prokuratuuri väitel läksid Pirita tegevuse tõttu lukku siseminister Hanno Pevkuri, politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri, SMIT-i direktori Merle Küngase ja veel 11 SMIT-i töötaja meilikastid.

Mart Pirita end süüdi ei tunnistanud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: