Pentagon: USA paigutab Ida-Euroopasse soomusbrigaadi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1459332240000 | amCalendar}}
Ühendriikide tankiüksus Tapal.
Ühendriikide tankiüksus Tapal. Autor/allikas: Kaitseväe peastaap

USA-l on vastuseks "agressiivsele Venemaale" kavas suurendada vägede kohalolekut Ida-Euroopas ning alustada 2017. aastal soomusbrigaadi rotatsiooni, teatas Ühendriikide sõjavägi kolmapäeval,

USA relvajõudude kohalolek Euroopas kasvab sellega kolme täielikult mehitatud lahingbrigaadini, ütles USA Euroopa väejuhatus.

NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja (SACEUR) ametiaega lõpetav kindral Philip Breedlove ütles, et rotatsioonid "demonstreerivad meie tugevat ja tasakaalustatud lähenemist NATO liitlastele ja partneritele kindluse andmiseks olukorras, kus agressiivne Venemaa on hakanud Ida-Euroopas ja mujal pead tõstma".

"Meie liitlased ja partnerid näevad rohkem võimekusi. Nad näevad oma riikides soomusbrigaadi sagedasemat kohalolekut, seejuures moodsama varustusega."

Brigaad saabub Euroopasse täielikult varustatuna.

Soomusbrigaadis on umbes 4200 sõjaväelast ning mitukümmend soomukit, tanki ja muud varustust. Otsus võimaldab eelpaigutatud varustuse uuendamisele saata ning võtta USA vägedel võtta saabumisel kaasa jõulisemat ja kaasaegsemat relvastust.

Sõjavägi saadab Euroopasse ka täiendavat, staabipersonalile mõeldud sidevarustust, raadioid, arvuteid jne, ütlesid kolmapäeval anonüümseks jäänud USA ametnikud.

"Need jõupingutused näitavad tugevaid liitlassuhteid ja partnerlust, mida toetab nähtav võimekus, võime ja valmisolek agressiooni tõrjuda," lausus Pentagoni kõneisik Laura Seal.

"Me oleme väljendanud selgelt, et kaitseme meie huve, meie liitlasi ja rahvusvahelist korda Euroopas."

Pentagoni jõulisem kohalolek Euroopas tähendab, et USA väed korraldavad sagedamini sõjaväeõppusi liitlasriikidega ja seda uue varustusega nagu tankid, suurtükid.

Ühendriikidel on Euroopas alaliselt 62 000 sõjaväelast.

Viimase üheksa kuu jooksul on USA kaitseminister Ashton Carter lubanud suurendada USA vägede kohalolu Ida-Euroopas.

Mullu juunis lubas Carter visiidil Eestis, et Ühendriigid saadavad Bulgaariasse, Eesti, Lätti, Leetu, Poola ning Rumeeniasse 250 tanki, soomukit ning muud sõjaväetehnikat.

Relvastuse laopaigad valmivad 2016. aasta sügiseks kolmes Balti riigis, Poolas, Rumeenias ja Bulgaarias ning 2017. aastal Ungaris, ütles Ühendriikide Euroopa maavägede ülem kindralleitnant Frederick Hodges detsembri esimeses pooles.

Veebruaris teatas Pentagon, et tahab 2017. aasta eelarvele lisaks 3,4 miljardit dollarit, et suurendada sõdurite rotatsiooni ning õppusi Euroopas. USA kaitseministeeriumi kava nägi sisuliselt kolmanda brigaadi toomist Euroopasse lisaks Strykeri- ning õhudessantbrigaadile.

Carteri ettepanek neljakordistada USA nõndanimetatud julgestusprogrammi eelarvet Euroopas võimaldaks saata regiooni rohkem sõdureid ning laiendada vägede paigutamiseks vajalikke rajatisi.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: