Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mart Kalm Palmyrast: taastatud muistis pole võrreldav säilinud originaaliga

Süüria valitsus on pärast ISIS-e käest Palmyra linna tagasivallutamist alustanud kahjustatud ja hävitatud kultuurimälestiste parandamist. Kahjud ei ole nii suured kui kardeti.

Palmyra on niivõrd suur mälestis, et suurem osa ajaloolisest pärandist on säilinud, kuid hävitatud on üksikud pärlid selle sees nagu näiteks Beli tempel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arhitektuuriajaloolane ja kunstiakadeemia rektor Mart Kalm ütles, et see hilise Kreeka-Rooma kunsti üks tähtsamaid monumente väga suuri kahjustusi ei saanud.

"Suur kolonaat tänav on seal alles, amfiteatril on väga vähe kahjustusi, läinud on põhimõtteliselt hauatornid, kolm templit ja triumfikaar," selgitas Kalm.

Süüria muististevalitsuse juht on ajakirjandusele öelnud, et kui UNESCO annab loa, võiks muistised viie aastaga taastada. Mart Kalmu sõnul pole taastatud muistis võrreldav säilinud originaaliga, kuid UNESCO peadirektor Julia Bokova on Palmyrast Vene presidendi Vladimir Putiniga kõnelenud.

"UNESCO-l muidugi ei ole raha, et finantseerida, aga tema saab saata eksperte ja ta on lahkelt seda pakkunud. Aga tore on tõdeda ka seda, et Bokova kohtus Putiniga ja Putin pakkus Ermitaaži poolset ekspertabi," rääkis Kalm.

ISIS vallutas Palmyra mullu mais ning pälvis sealseid mälestisi hävitama asudes ülemaailmse pahameeletormi. UNESCO nimetas hävitustööd sõjaroimaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: