Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohalikud loodavad, et renoveeritud Suuremõisa loss saab lisaks koolile ka kogukonna keskuseks

Kõpu tuletorni kõrval üheks Hiiumaa tähtsamaks arhitektuurimälestiseks olev Suuremõisa loss sai mõisakoolide programmi raames enam kui 1,1 miljoni eurose rahasüsti, mille abil tehti korda mõisa interjöör ja laiendati keldrikorruse ruume. Sügisel kolivad mõisa tagasi Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool ning kohalikud usuvad, et mõisast kujuneb tulevikus tõeline kogukonnakeskus.

Suuremõisa härrastemaja rajas 18. sajandi keskpaigas Stenbockide pere. Koolimajana on hoone hiidlasi teeninud alates 1920. aastast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänu mõisakoolide programmist saadud toetusele algas mõisa siseruumides ligi poolteist aastat tagasi ulatuslik renoveerimine, mille käigus parandati olmetingimusi ja konserveeriti haruldased laemaalingud ja 19. sajandist pärinevad tapeedilõigud.

Õpilased saavad naasta koolimajja järgmise õppeaasta alguses.

"Igas ruumis on erinev stukdekoor ja siis muidugi need laemaalingud, mis on nüüd taastatud. Kui tead, millises seisus nad olid enne ja millised nad nüüd on, siis see on suur vahe," rääkis Suuremõisa mõisa peahoone restaureerimise projektijuht Kati Kukk.

Kuna mõis on suur ja sinna sügisel tagasi kolivad Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool kogu maja endale ei vaja, otsivad nüüd kohalikud ideid, mida mõisahoonega veel teha. Kindel soov on, et sellest saaks tulevikus tõeline kogukonnakeskus.

"Et sellest koolist saaks kohaliku kogukonna keskus. See on üks mõisakooli missioon ja meie jaoks see tähendabki seda, et me peame selle maja tegema võimalikult avatuks. Siin peab võimalikult palju toimuma kõigile, mitte ainult neile, kes siin koolis käivad," rääkis Hiiumaa ametikooli direktor Ivo Eesmaa.

Suuremõisa loss on Kõpu tuletorni kõrval üks Hiiumaa tähtsamaid arhitektuurimälestisi ning tegelikult on neil kahel omavahel ka ajalooline seos.

"Kui veel natuke ajaloos sonkida, siis mõisavalitsejad, kes siin on erinevatel aegadel olnud, elanud ja majandanud, on ka oma tegevustega jõudnud Kõpu tuletornini, mida nad tsaaririigi käsul hoidsid töökorras," selgitas Pühalepa vallavanem Ants Orav.

Mõisakoolide programmi raames on 2009. aastast alates korda tehtud 15 mõisakooli. Kokku tegutseb neid Eestis praegu 69.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: